Kleista maź na gruboszu - co to jest? [Porada eksperta]

2013-01-29 17:28

Witam, na moim gruboszu pojawiła się ostatnio kleista maź - jakby ciekła z niego żywica. To jakaś choroba czy szkodnik? Jak ratować roślinę?

Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Grubosze (drzewka szczęścia) bardzo lubią słoneczne stanowiska, natomiast w okresie spoczynku, wymagają chłodniejszych miejsc o temperaturze 10-15 st. C, chociaż znoszą również warunki pokojowe. W tych warunkach grubosze chorują rzadko. Gdy powietrze jest zbyt wilgotne, może wystąpić szara pleśń, ale nie ona jest powodem "mazi". Inna choroba wiąże się z opadaniem liści u gruboszy trzymanych w zbyt niskiej i zbyt wysokiej temperaturze powietrza, źle oświetlonych lub zbyt często podlewanych. również przy opadaniu liści nie obserwuje się "mazi". Może powodem powstawania "mazi" są szkodniki? Czasami na gruboszach żerują i rozwijają się wełnowce, mszyce oraz przędziorki. Potrzebne są dalsze obserwacje drzewka.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.