Kilka pytań o opryski drzew owocowych [Porada eksperta]

2020-02-18 11:12
Oprysk drzew owocowych
Autor: GettyImages Najczęściej Miedzian znajduje zastosowanie w ochronie drzew i krzewów owocowych

Mam kilka pytań dotyczących oprysków drzew owocowych: 1. Kiedy należy zacząć oprysk drzew owocowych i czym? Mam grusze, jabłoń, śliwę, czereśnie, wiśnie i agrest i maliny. 2. Czy jest jeden środek na wszystkie choroby, czy na każdą chorobę czymś innym? i co jest najlepsze: Miedzian, Sylit? 3. Czy na szkodniki też teraz należy robić oprysk? Czy dopiero, gdy się pojawią? W zeszłym roku moje drzewka atakowały mrówki i mszyce, a agrest zjadały gąsienice. Jaki środek jest dobry i na mszyce, i na gąsienice? 4. Jak często teraz na wiosnę robić oprysk na choroby drzewek? Wystarczy raz czy częściej i w jakich odstępach czasowych? 5. I po jakim czasie od oprysku na choroby można oprysk na szkodniki? Czytam porady, ale każdy pisze co innego i już trochę mam mętlik w głowie. Mieszkam w górach, trochę u nas wiosna przychodzi później.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Wczesną wiosną z pewnością można wykonać opryski profilaktyczne (np. Syllitem lub Miedzianem) drzew i krzewów owocowych przeciwko chorobom grzybowym. Najlepiej co najmniej dwa razy w odstępie około 10 dni przy temperaturze około 10 stopni Celsjusza. Ponadto, polecam wykonać w podobnym okresie (przy temperaturze co najmniej 10-12 stopni Celsjusza), oprysk preparatem olejowym Promanal lub Emulpar przeciwko szkodnikom, głównie przędziorkom, mszycom i innym. Nie łączymy tych oprysków - robimy je na przemian. Stosowanie konkretnych środków jest zależne od choroby jaka wystąpi (ale nie musi) - reagujemy w razie potrzeby, dlatego radziłbym ograniczyć się na razie do powyższych wskazówek.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE