Kiedy ścinać liście piwonii? Czy obcinać piwonie na zimę?

2023-10-03 10:53

Piwonie to przepiękne rośliny, które od lat goszczą w polskich ogrodach. To byliny o dużych i zazwyczaj pachnących kwiatach. Raz posadzone i odpowiednio uprawione cieszą przez wiele lat. Jednak, aby obficie kwitły, konieczne są coroczne zabiegi pielęgnacyjne. Jednym z ważniejszych jest przycinanie. Kiedy obcinać liście piwonii? Jak to zrobić?

Spis treści

  1. Czy można obcinać liście piwonii po przekwitnięciu?
  2. Kiedy obcinać liście piwonii?
  3. Dlaczego warto przyciąć piwonie na zimę?
  4. Co jeśli nie obetniemy liści piwonii jesienią?
  5. Jak przycinać piwonie?

Czy można obcinać liście piwonii po przekwitnięciu?

Na pewno nie można obcinać liści piwonii zaraz po przekwitnięciu. Musimy pozostawić je przez cały sezon wegetacyjny. Są one potrzebne do pozyskiwania substancji odżywczych w procesie fotosyntezy. Po przekwitnięciu usuwamy jedynie uschłe kwiatostany i pąki, którym nie udało się rozwinąć.

Jedynym odstępstwem od tej reguły jest sytuacja, gdy zauważymy uszkodzone pędy, które mogą świadczyć o tym, że pojawiła się choroba grzybowa. Wtedy obcinamy pojedyncze liście i wyrzucamy do śmieci. Pamiętaj czego nie można wyrzucać do kompostownika m.in. porażonych liści.

Kiedy obcinać liście piwonii?

Liście piwonii obcinamy dopiero wtedy, kiedy zaczynają brunatnieć i usychać. Taki proces zaczyna się już w połowie września, kiedy zaczyna się robić zimno. Obcięcie zeschłych liści we wrześniu spowoduje, że pędy zdążą zdrewnieć przed zimą i nie uszkodzi ich mróz. Jeżeli wrzesień jest wyjątkowo ciepły i liście zaczynają usychać dopiero w październiku, przeprowadźmy zabieg cięcia w październiku.

Ciekawe

Liście piwonii przez długi czas są ozdobą ogrodu. Jeśli posadzimy w ich pobliżu np. cebule lilii, ich mało atrakcyjne łodygi ukryją się wśród liści piwonii i zachwycimy się po raz kolejny efektem kwitnących krzaczków.

QUIZ. Jadalny, niejadalny czy trujący?

Pytanie 1 z 19
Czubajka kania to grzyb:
Kania

Dlaczego warto przyciąć piwonie na zimę?

Pozbycie się zeschłych liści piwonii przed zimą odciąży i odmłodzi roślinę. Ponadto w listopadzie powinniśmy przykryć obcięte kłącza piwonii świeżym obornikiem. To najlepszy nawóz dla tych roślin (można stosować każdy rodzaj obornika). Obornik zabezpieczy bylinę przed mrozem, ale też odżywi bulwę korzeniową.

Topniejący śnieg i wiosenny deszcz sprawią, że wszystkie drogocenne składniki obornika przedostaną się do gleby, dotrą do korzeni włosowatych bulwy, a tym samym dokarmią roślinę. Obornik użyźni też ziemię. Dzięki temu zabiegowi bulwa wzmocni się w ciągu zimy i będzie gotowa wydać wiosną dużo pięknych kwiatów. To główne powody dla którego należy ściąć liście piwonii przed zimą.

Jeżeli nie mamy świeżego obornika możemy zastosować granulowany, pylisty lub gnojówkę.

Co jeśli nie obetniemy liści piwonii jesienią?

Jeżeli nie zdecydujemy się na jesienne cięcie liści piwonii, to przytnijmy je koniecznie wiosną, zanim rozpocznie się sezon wegetacyjny.

Jak przycinać piwonie?

Liście piwonii obcinamy na wysokość 5-6 cm. Takie przycięcie odmłodzi roślinę i pobudzi ją do wiosennego wzrostu. Pamiętajmy jednak żeby przed cięciem zdezynfekować sekator, aby nie przenieść na piwonie chorób grzybowych i szkodników. Nie trzeba smarować obciętych końcówek maścią ogrodniczą.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.