Spis treści
- Jak wygląda nolina wygięta?
- Kiedy najlepiej przesadzić nolinę?
- Jaka doniczka do noliny?
- Jak podlewać nolinę?
Jak wygląda nolina wygięta?
Nolina wygięta to roślina należąca do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Pochodzi z Meksyku, ale jest uprawiana w wielu rejonach świata. To efektowny gatunek, który w krajach o cieplejszym klimacie pełni podobną rolę co u nas jukka karolińska. W Polsce nolinę spotyka się jedynie w mieszkaniach i ogrodach zimowych. Nie przetrwa mroźnych zim. Ma efektowny wygląd – tworzy gruby pękaty pień rozszerzający się u dołu (magazyn wody). Na jego szczycie znajduje się kępa „dracenowatych” liści, przypominających pióropusz. Zwykle dorasta do 70-120 cm wysokości. Może osiągać potężniejsze rozmiary, ale dopiero po wielu, nawet kilkudziesięciu latach. Wzrost jest powolny.

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Kiedy najlepiej przesadzić nolinę?
Nolinę najlepiej przesadzać co 2-3 lata w lutym lub marcu. Doniczka powinna być nieco większa (średnica 22 cm powiększona o 3-4 cm, czyli 25-26 cm). Ponieważ nolina nie lubi nadmiaru wody, a szczególnie stagnującej w doniczce, warto na dno nasypać warstwę drenażu (2-5 cm zależnie od głębokości nowej doniczki). Nie należy nawozić jej przed upływem 3 tygodni od momentu przesadzenia, a później aż do października raz w miesiącu nawozem o niskiej zawartości azotu.
Przeczytaj jak przesadzać rośliny doniczkowe.
Jaka doniczka do noliny?
Donice dla noliny nie muszą być wysokie. Często noliny umieszcza się w niskich, ale szerokich pojemnikach przypominających misy. Na dnie trzeba usypać przynajmniej kilkucentymetrową warstwę drenażu.
Jak podlewać nolinę?
Głównym powodem występowania chorób u noliny jest jej przelewanie rośliny. Dlatego nolinę należy podlewać ostrożnie. Podłoże przed kolejnym zabiegiem powinno dobrze przeschnąć. Trzeba pamiętać, że roślina gromadzi zasoby w pniu. Warto co pewien czas pozwolić jej skorzystać z tego „mechanizmu”. Zimą podlewanie ogranicza się do niezbędnego minimum, wykonuje się je nawet raz na kilka tygodni.
Przeczytaj też: Co zrobić, gdy przelejemy roślinę doniczkową?

Inne porady tego eksperta