Kiedy i jak wysiewać nasiona czosnków ozdobnych? [Porada eksperta]

2015-03-09 17:05

Mam na swej działce różne odmiany czosnków ozdobnych, które bardzo lubię, bo są dekoracyjne i trwałe. Chciałabym sama wyhodować rośliny z zebranych nasion, ale nie wiem na jaką głębokość i kiedy najlepiej wysiać nasiona?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Nasiona czosnków ozdobnych sieje się na głębokość równą ich trzykrotnej średnicy (1-2 cm). Można zrobić to jesienią po zbiorze lub w kwietniu. W tym drugim terminie warto przed wysianiem poddać je stratyfikacji, czyli przemrozić przez kilka dni. W ten sposób przyspieszymy kiełkowanie - w temperaturze 10-15 st.C nastąpi to po około dwóch tygodniach. Można też wysiać je do pojemników w marcu, a gdy młode roślinki będą miały po kilka listków - przepikować większymi lub mniejszymi kępkami (po 2-3 siewki) do doniczek, a w połowie maja – na miejsca stałe. Uzyskane rośliny zakwitną po 2-3 latach.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.