Katalpa ma dziury w liściach. Plamistość liści [Porada eksperta]

2015-09-21 17:27

Młode drzewo katalpy (mam go 1 rok) ma bardzo podziurawione liście. Mszyc ani gąsienic nie widać, tylko chodzą po nim mrówki. Proszę o pomoc.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Prawdopodobnie liście surmii (katalpy) zostały zaatakowane przez chorobę grzybową: plamistość liści. Na liściach pojawiają się owalne, brązowe plamy, wewnątrz których tkanka się wykrusza i powstają dziury w blaszce liściowej. Grzyb zimuje na opadłych liściach, dlatego też należy usuwać i palić liście. Nie wolno też dopuszczać do zwilżania liści w czasie podlewania roślin (w miarę możliwości). Po stwierdzeniu objawów choroby należy wykinac opryski: 2-3 razy co 7-10 dni środkami: Domark, Eminent Star, Rovral Flo, Sportak 450 EC, Sportak Alpha 380 EC, Topsin M 500 SC. Można też spróbować zastosować biopreparaty Biochikol lub Biosept.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.