Kalendarz biodynamiczny na lipiec 2024. Kiedy zbierać owoce, a kiedy warzywa?
Kiedy sadzić, kosić, a kiedy najlepiej zbierać plony – takie kluczowe pytania stawia sobie każdy ogrodnik. I przy podjęciu tych ważnych decyzji kierują się coraz częściej kalendarzem biodynamicznym. Podpowiadamy, jak pracować w ogrodzie zgodnie z kalendarzem biodynamicznym w lipcu.
Autor: Pixabay
Spis treści
- Co to jest kalendarz biodynamiczny?
- Kiedy siać i sadzić w lipcu?
- Kiedy zbierać warzywa i owoce?
- Kiedy podlewać i nawozić w lipcu?
- Kiedy kosić i usuwać chwasty?
Co to jest kalendarz biodynamiczny?
Kalendarz biodynamiczny to rodzaj instrukcji dla ogrodnika, jakie czynności podejmować w określonym dniu na polu, w ogrodzie czy w sadzie. Taka rozpiska powstaje z uwzględnieniem przede wszystkim faz księżyca, ale też położenia gwiazd i ruchów planet. Te wszystkie elementy, a szczególnie fazy księżyca oddziałują na żywe organizmy i wpływając na rozwój roślin. Co więcej, dotyczą też pszczół, w kalendarzu biodynamicznym pszczelarskim uwzględniony jest naturalny cykl życia owadów. Taki kalendarz jest pomocny zwłaszcza przy zbiorze miodu. Działanie zgodnie z kalendarzem biodynamicznym jest częścią ekologicznego rolnictwa, pozwala na uprawę zgodnie z rytmem natury, ale też pomaga w osiągnięciu dobrych plonów.
Kiedy siać i sadzić w lipcu?
Wprawdzie lipiec to już pełnia lata, ale w tym miesiącu możemy także siać lub sadzić niektóre rośliny uprawne. Jeśli chodzi o warzywa korzeniowe, to najlepszymi do tego dniami będą:1, 2, 28 i 29 lipca. W lipcu możemy zasiać jeszcze marchew, która będzie dojrzała w październiku, a na początku miesiąca możemy zasadzić buraki – powinny być dojrzałe już we wrześniu. Warzywa liściaste zaś najlepiej jest siać i sadzić 15 i 16 lipca. Warzywa, które w lipcu możemy także siać, to m.in. fasolka szparagowa, szczypiorek, koperek, roszponka, szczaw, szpinak, rukola, a także sałaty – krucha i masłowa. Z rozsady możemy zasadzić kalarepę.
Z kolei kwiaty i zioła najlepiej jest siać 12, 13 i 14 lipca. Generalnie zaś dobrym czasem w lipcu do siania i sadzenia roślin są dni od 3 do 17 lipca i od 30 do 31 lipca. Dobre dni na wszystkie prace w ogrodzie związane z sadzeniem czy przesadzaniem, to: 10 i 11 lipca.
Kiedy zbierać warzywa i owoce?
Najlepsze dni na zbiór warzyw korzeniowych i ich konserwowanie wypadają: 1, 2, 19, 20, 28 i 29 lipca. Z kolei jeśli chodzi o owoce, to najlepsze dni na zbiór i magazynowanie owoców wypadają: 1, 2, 21, 22, 23, 26, 27, 28 i 29 lipca, natomiast dni 17, 18, 19 i 20 lipca są wyjątkowo korzystne dla zbioru i magazynowania owoców. Nie należy jednak zbierać i magazynować owoców 5, 6, 10, 11, 24 i 25 lipca. Z kolei, jeśli planujemy zbieranie i mrożenie owoców, to najlepsze do tego są dni: 7, 8, 9, 17 i 18 lipca. Zbierać owoce do przetworów, konserwowania powinniśmy najlepiej w dni: 26 i 27 lipca. Natomiast 10 i 11 lipca nie powinniśmy robić przetworów z owoców.
Kiedy podlewać i nawozić w lipcu?
Kalendarz biodynamiczny podpowiada również, jakie dni są najbardziej korzystne do podlewania i nawożenia roślin. Najlepiej jest podlewać 5, 6, 15, 16, 24 i 25 lipca. Z kolei w określone dni powinno się unikać podlewania, bo są szanse, że pojawią się na roślinach szkodniki. Te dni, to: 3, 4, 12, 13, 14, 21, 22, 23, 30 i 31 lipca. Natomiast nawożenie roślin zalecane jest w 21 lipca, powinno się za to unikać nawożenia w dniach: 7, 8, 9 lipca.
Kiedy kosić i usuwać chwasty?
Termin na koszenie trawy również możemy wybrać zgodnie z kalendarzem biodynamicznym. Najlepszy termin na koszenie, to 5, 6, 15, 16, 24 i 25 lipca. Natomiast jeśli planujemy usuwać chwasty, to powinniśmy wybrać dni: 7, 8, 9, 26 i 27 lipca.