Juka w doniczce: dlaczego liście rosną tylko na górze pnia? Odpowiada ekspert

2024-10-07 11:39

Mam w domu dużą jukę (ma ponad 2 m wysokości), która ma duże pnie, a liście są tylko w górnej części rośliny. Co należy zrobić żeby liście zaczęły wyrastać z innej części pnia, a nie tylko na górze? Dodam, że taki odrost z pnia sam się "urodził" na innej mniejszej juce bez mojej ingerencji.

Spis treści

  1. Jakie wymagania ma juka doniczkowa?
  2. Dlaczego liście juki doniczkowej rosną tylko na górze pnia?
  3. Gdzie postawić jukę w domu?

Jakie wymagania ma juka doniczkowa?

Juka pochodzi z ciepłego klimatu, dlatego przez cały sezon potrzebuje pokojowej temperatury (22-24 st. C) i tylko zimą może mieć nieco chłodniej (15-18 st. C).

Juka nie lubi nadmiaru wilgoci, gdyż z natury przyzwyczajona jest do skąpych opadów i suchej gleby. Jej gruby pień i skórzaste liście dobrze magazynują wodę i utrudniają jej szybkie parowanie. Dlatego roślina dużo lepiej znosi przejściową suszę niż zalanie, na które jest bardzo wrażliwa. Z tego względu musi mieć też zapewnione odpowiednio lekkie i przepuszczalne podłoże (najlepiej rośnie w specjalnej ziemi do palm, dracen lub sukulentów) oraz doniczkę z drenażem i odpływem wody.

Latem jukę podlewa się umiarkowanie i niezbyt często, zimą natomiast tylko wtedy, gdy górna warstwa podłoża wyraźnie przeschnie. Przeczytaj o tym, jaką wodą podlewać domowe rośliny doniczkowe.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Dlaczego liście juki doniczkowej rosną tylko na górze pnia?

Juka gwatemalska, bo prawdopodobnie o taki gatunek chodzi, tak właśnie rośnie -ma wysoki pień i „pióropusz” liści na wierzchołku (albo kilka pióropuszy). Nie znam sposobu na wymuszenie wyrastania odrostów na pniu. Czasami się pojawiają, ale częściej nie. Może ucięcie wierzchołka spowodowałoby rozwój bocznych pędów, ale nie ma pewności, że na pniu, a nie na szczycie.

Jeżeli obecny wygląd rośliny stanowi problem, może dobrym rozwiązaniem będzie odmłodzenie juki przez odcięcie górnej części i ukorzenienie (zanurzenie w ukorzeniaczu i posadzenie w ziemi, lub włożenie do słoika z wodą i posadzenie, gdy wyrosną korzenie). Dolna część pnia pozostała w doniczce także z czasem powinna wypuścić korzenie. Przeczytaj więcej o rozmnażaniu roślin doniczkowych przez sadzonki wierzchołkowe.

Gdzie postawić jukę w domu?

Z racji swojego pochodzenia juka potrzebuje przede wszystkim dużo światła. Wprawdzie nie powinna stać tuż za szybą południowego okna (jej liście mogą wtedy zostać poparzone), ale nie może być też uprawiana w cieniu, a nawet w półcieniu, gdyż wtedy jej liście bardzo szybko zaczną blednąć, wyciągać się i karleć.

Przeczytaj też jakie kwiaty doniczkowe mogą rosnąć w cieniu.

Inne porady tego eksperta

#MuratorOgroduje: Hortensje ogrodowe - pielęgnacja
Materiał sponsorowany
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Murator Google News
Autor:
Nasi Partnerzy polecają