Dlaczego jaśminowiec nie kwitnie? [Porada eksperta]

2019-06-07 11:48
jasminowiec
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Jaśminowiec wonny

Witam. Kupiłam 2 lata temu piękny zielony i duży jaśminowiec. Oczekiwałam pięknych kwiatów, niestety nawet nie ma pąków. I tak też jest w tym roku. Jaki jest problem? Wada rośliny? Wykopać i kupić nową? Rośnie w słońcu na dobrej ziemi ogrodowej. Bardzo proszę o radę.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Zdarza się, że jaśminowiec nie kwitnie. Określenie przyczyny nie jest łatwe, bo bywa, że spośród posadzonych razem krzewów jeden lub dwa nie zawiązują pąków kwiatowych, choć wydaje się, że wszystkie mają takie same warunki bytowania. Trzeba więc dokładnie przyjrzeć się sytuacji.

  • Może jest zbyt intensywnie nawożony? Zdarza się, że przekarmiona roślina wytwarza dorodne liście, a nie ma kwiatów.
  • A może ma zbyt mokro? Ogólnie rzecz biorąc, nie należy zanadto dbać o ten gatunek. Istnieje opinia, że jaśminowce zbyt troskliwie traktowane nie kwitną.
  • A może jest źle przycinany? Jaśminowiec należy ciąć zaraz po kwitnieniu w celu uformowania ładnej, regularnej i zwartej bryły. Natomiast wczesną wiosną usuwa się 2-3 najstarsze pędy, a także wszystkie uschnięte i przemarznięte.

Ostatecznie można jeszcze wczesną wiosną przyciąć korzenie - robi się to, wbijając pionowo szpadel wokół krzewu w odległości około 0,5-1 metra od szyjki korzeniowej krzewu (zależnie od wielkości krzewu). Utrata części korzeni pobudza roślinę do kwitnienia.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.