Jakimi roślinami zasłonić brzydkie ściany garażu? Poleca ekspert

2025-02-05 11:08

Mam nieotynkowany garaż i chcę go zasłonić jakimś bluszczem bądź innym pnączem, które szybko rośnie i dobrze "przylega" do muru. Bardzo proszę o podpowiedź: co kupić - pyta nasza czytelniczka.

Pnącze na ścianie
Autor: GettyImages Do zasłonięcia brzydkiej ściany doskonały jest bluszcz pospolity

Spis treści

  1. Jakimi roślinami zasłonić brzydkie ściany garażu?
  2. Co robić, by pnącza na ścianie nie sprawiały kłopotu?
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Jakimi roślinami zasłonić brzydkie ściany garażu?

Brzydkie ściany garażu można obsadzić pnączami. Po ścianie może piąć się bluszcz pospolity i hortensja pnąca (po stronie cienistej) oraz winobluszcz trójklapowy (po słonecznej). Ale jest problem. Jeśli garaż jest nieotynkowany, posadzenie pnącza „przylegającego” do muru może się skończyć uszkodzeniem spoin, bo zatrzymana w nich wilgoć sprowokuje tworzenie korzonków przybyszowych. Lepiej więc przymocować do ściany kratkę  drewniana lub metalową – wtedy dobrze będą rosły wszystkie pnącza czepiające się pędami i wąsami, jak winobluszcz pięciolistkowy, powojniki botaniczne i wielkokwiatowe, rdestówka Alberta.

Są też gatunki jednoroczne jak kobea pnąca (w sklepach ogrodniczych kupuje się gotowe sadzonki, albo w marcu wysiewa do pojemników i ustawia w widnym ciepłym miejscu) czy wilec (nasiona umieszcza się w ziemi). Niezależnie od tego czy siejemy czy sadzimy roślinę, robimy to wiosną po obeschnięciu ziemi gdy przestaną grozić przymrozki – najlepiej po 15. maja.

Co robić, by pnącza na ścianie nie sprawiały kłopotu?

  • Przycinać. Nie wolno pozwolić na to, by pnącza zarastały rynny, wspinały się na przewody energetyczne lub linie telefoniczne. Silnie rosnące pnącza są bardzo ciężkie (ważą nawet 3 tony) i mogą je oberwać. Poza tym spadające do rynien jesienią liście mogą zapychać odpływ wody. Trzeba też pilnować, aby pnącza nie zarastały dachu, bo ich pędy mogą unosić dachówki, a w zimie zatrzymywać śnieg.
  • Nie sadzić w nieodpowiednim miejscu. Pnączy silnie rosnących nie należy sadzić w pobliżu instalacji odgromowej, gdyż może się ona zerwać pod ciężarem roślin. Nie wolno też ich sadzić przy ścianach, gdzie jest stara, uszkodzona elewacja, bo pędy roślin mogą wrastać w pęknięcia i szczeliny, a potem powoli je rozsadzać. Pnącza mogą również szkodzić ścianom, które zostały wadliwie wykonane i zimą przemarzają. Pędy pnączy osłaniając taką ścianę przed promieniami słońca i osuszającym wiatrem, sprawiają, że nie przesycha.
  • Sadzić przy suchych elewacjach. Po wykończeniu elewacji warto poczekać rok z obsadzaniem jej pnączami (dotyczy to zwłaszcza strony północnej). Przez ten czas elewacja dobrze przeschnie.

Przeczytaj też: Pnącza na ścianie domu. Wady i zalety, prawdy i mity

Murator Google News
Autor:

Inne porady tego eksperta

#Muratorogroduje: Ogrodzenie, czyli piękna granica Twojego ogrodu!
Materiał sponsorowany
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Nasi Partnerzy polecają