Jakimi roślinami zasłonić brzydkie ściany garażu? Poleca ekspert
Mam nieotynkowany garaż i chcę go zasłonić jakimś bluszczem bądź innym pnączem, które szybko rośnie i dobrze "przylega" do muru. Bardzo proszę o podpowiedź: co kupić - pyta nasza czytelniczka.
Spis treści
- Jakimi roślinami zasłonić brzydkie ściany garażu?
- Co robić, by pnącza na ścianie nie sprawiały kłopotu?
Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Jakimi roślinami zasłonić brzydkie ściany garażu?
Brzydkie ściany garażu można obsadzić pnączami. Po ścianie może piąć się bluszcz pospolity i hortensja pnąca (po stronie cienistej) oraz winobluszcz trójklapowy (po słonecznej). Ale jest problem. Jeśli garaż jest nieotynkowany, posadzenie pnącza „przylegającego” do muru może się skończyć uszkodzeniem spoin, bo zatrzymana w nich wilgoć sprowokuje tworzenie korzonków przybyszowych. Lepiej więc przymocować do ściany kratkę drewniana lub metalową – wtedy dobrze będą rosły wszystkie pnącza czepiające się pędami i wąsami, jak winobluszcz pięciolistkowy, powojniki botaniczne i wielkokwiatowe, rdestówka Alberta.
Są też gatunki jednoroczne jak kobea pnąca (w sklepach ogrodniczych kupuje się gotowe sadzonki, albo w marcu wysiewa do pojemników i ustawia w widnym ciepłym miejscu) czy wilec (nasiona umieszcza się w ziemi). Niezależnie od tego czy siejemy czy sadzimy roślinę, robimy to wiosną po obeschnięciu ziemi gdy przestaną grozić przymrozki – najlepiej po 15. maja.
Co robić, by pnącza na ścianie nie sprawiały kłopotu?
- Przycinać. Nie wolno pozwolić na to, by pnącza zarastały rynny, wspinały się na przewody energetyczne lub linie telefoniczne. Silnie rosnące pnącza są bardzo ciężkie (ważą nawet 3 tony) i mogą je oberwać. Poza tym spadające do rynien jesienią liście mogą zapychać odpływ wody. Trzeba też pilnować, aby pnącza nie zarastały dachu, bo ich pędy mogą unosić dachówki, a w zimie zatrzymywać śnieg.
- Nie sadzić w nieodpowiednim miejscu. Pnączy silnie rosnących nie należy sadzić w pobliżu instalacji odgromowej, gdyż może się ona zerwać pod ciężarem roślin. Nie wolno też ich sadzić przy ścianach, gdzie jest stara, uszkodzona elewacja, bo pędy roślin mogą wrastać w pęknięcia i szczeliny, a potem powoli je rozsadzać. Pnącza mogą również szkodzić ścianom, które zostały wadliwie wykonane i zimą przemarzają. Pędy pnączy osłaniając taką ścianę przed promieniami słońca i osuszającym wiatrem, sprawiają, że nie przesycha.
- Sadzić przy suchych elewacjach. Po wykończeniu elewacji warto poczekać rok z obsadzaniem jej pnączami (dotyczy to zwłaszcza strony północnej). Przez ten czas elewacja dobrze przeschnie.
Przeczytaj też: Pnącza na ścianie domu. Wady i zalety, prawdy i mity
Autor: Piotr Mastalerz
Pnącze na ścianie domu
Inne porady tego eksperta