Jakie rośliny zimozielone na balkon? [Porada eksperta]

2017-08-02 14:10

Poszukuję bardzo niewymagających roślin, które dobrze prezentowałyby się w zimę na nienasłonecznionym, ciemnym balkonie. Z informacji, które znalazłam w internecie wynika, że na balkonie większość nawet zimozielonych przemarza (np. tuje). Jakie byłyby "bezpieczne", niewymagające wnoszenia do domu? Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Na zacieniony balkon polecam cisy pośrednie (łac. Taxus x media) odmiany 'Hilli' lub 'Hicksii' (można je przycinać) lub zimozielone krzewy liściaste, np. ostrokrzew Meservy (łac. Ilex meserveae) odmiany 'Blue Princess', 'Blue Prince', 'Blue Angel'. Można posadzić też choinę kanadyjską 'Yeddeloh' (łac. Tsuga canadensis). Wszystkie rośliny uprawiane w donicach na balkonach, tarasach wymagają zabezpieczenia na zimę (osłonięcia donic np. agrowłókniną, kartonem lub jutą). Ponadto rośliny zimozielone należy podlać przed zimą i kontrolować stan wilgotności gleby w donicach zimą, ponieważ w czasie słonecznych zimowych dni mogą one potrzebować podlania - zimozielone nie mają spoczynku, transpirują cały czas.

>>Przeczytaj też: Najładniejsze byliny na balkon i taras. Wybieramy wieloletnie rośliny na balkon

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.