Jak zrobić bardzo silny domowy ukorzeniacz do roślin? To najlepszy i najtańszy ukorzeniacz!

2024-04-04 15:08

Ukorzenianie to jeden ze sposobów rozmnażania roślin, przede wszystkim krzewów. Dzięki przyciętym gałązkom drzew czy krzewów możemy sami wyhodować sadzonkę. Do tego zabiegu warto zastosować specjalny ukorzeniacz. Podpowiadamy, jak wykonać samodzielnie naturalny, bardzo silny ukorzeniacz do roślin.

Jak zrobić bardzo silny domowy ukorzeniacz do roślin
Autor: Getty Images Potnij gałązki, włóż do słoika i zalej wodą - ukorzeniacz będzie gotowy za kilka dni

Spis treści

  1. Jakie gałązki szybko się ukorzeniają?
  2. Z czego zrobić naturalny ukorzeniacz?
  3. Jak zrobić silny ukorzeniacz?
  4. Jakie rośliny możemy rozmnażać przez ukorzenianie?
Murator Ogroduje: Wiosenne porządki w ogrodzie - jak przygotować ogród do sezonu?
Materiał sponsorowany

Jakie gałązki szybko się ukorzeniają?

Krzewy, niektóre drzewa czy pnącza możemy rozmnażać przez ukorzenianie sadzonek. Polega to na tym, że z obciętej gałązki umieszczonej w wodzie wyrastają korzenie. Zabieg obcięcia gałązek najlepiej wykonać późną wiosną, czyli na przełomie maja i czerwca, gdy roślina puściła już nowe pędy. Najbardziej na sadzonki nadają się właśnie elementy niezdrewniałe – to sadzonki zielne, czyli te gałązki, które dopiero co urosły oraz te częściowo zdrewniałe. Te pędy niezdrewniałe najszybciej się ukorzenią, dlatego warto je używać w przypadku roślin, które nie są łatwe w rozmnażaniu. Mimo tego jednak ukorzenianie nie jest proste i czasami się nie udaje. Dlatego warto wspomóc roślinę w rozwoju i zastosować odpowiedni ukorzeniacz.

Z czego zrobić naturalny ukorzeniacz?

Ukorzeniacz to środek, który zawiera duże ilości hormonu wzrostu roślin. Takie preparaty chemiczne są oczywiście dostępne w sklepach ogrodniczych. Możemy jednak samodzielnie przygotować produkt, nie wydając na niego złotówki, a wykorzystując naturalne właściwości jednego z drzew. Bardzo silny ukorzeniacz wykonamy z gałązek wierzby. To wyjątkowe drzewo, w którego korze znajdują się duże ilości hormonów wzrostu roślin – auksyny. Dlatego gałązki wierzby wystarczy jedynie wetknąć do ziemi, by zapuściły korzenie. Ponadto w wierzbie znajdują się duże ilości salicyny, z której uzyskano kwas acetylosalicylowy. Te właściwości drzewa sprawiają, że wykonany z gałązek ukorzeniacz nie tylko pomoże roślinom szybko puścić korzenie, ale także przyspiesza cały proces wzrostu i zwiększa odporność krzewu czy drzewa na choroby.

Jak zrobić silny ukorzeniacz?

Do wykonania ukorzeniacza potrzebujemy świeżych gałązek wierzby. Wiosną ucinamy pędy z baziami lub z wyrośniętymi już listkami. Gałązki należy pociąć na niewielkie, kilkucentymetrowe części, dla lepszego efektu możemy je także zmiażdżyć. Potem umieszczamy je gęsto w słoiku i zalewamy wodą. Najbardziej odpowiednia będzie tu woda deszczowa, nie powinniśmy stosować chlorowanej. Na końcu słoik odstawiamy w ciemnym miejscu na około dwa tygodnie.

Po tym czasie woda nabiera specyficznego, niezbyt przyjemnego zapachu, a także zmienia konsystencję na lepką maź. Właśnie takie cechy powinien mieć dobrze przygotowany ukorzeniacz. Odcedzamy wówczas gałązki wierzby, a do wody wstawiamy pędy rośliny, którą chcemy ukorzenić. Taką wodą możemy także podlewać sadzonki już w ziemi. Mikstura wzmocni roślinę i przyspieszy rozwój korzeni.

Jakie rośliny możemy rozmnażać przez ukorzenianie?

Wśród drzew, które puszczą korzenie z sadzonek zielnych znajduje się brzoza, miłorząb japoński, wiśnia ozdobna czy wiąz. Jeśli chodzi o krzewy, które rozmnażamy z pędów niezdrewniałych warto wymienić przede wszystkim forsycję, hortensję, a także jaśmin nagokwiatowy i jaśminowiec wonny, kalinę oraz różę. Pnącza, które rozmnażamy przez niezdrewniałe pędy, to m.in. bluszcz pospolity, powojniki czy hortensja pnąca. Ukorzeniacz z wierzby sprawdzi się także przy rozmnażaniu roślin doniczkowych.

Listen on Spreaker.