Jak zmienić mały ogródek? [Porada eksperta]

2013-04-03 12:14

Mam mały ogródek. Rosną tam piwonie i inne krzewy. Chciałabym zmienić trochę ten ogródek. On jest od strony wschodniej. Co najlepiej w nim posadzić? Dom jest żółty.

Maria Dudek
Radzi: Maria Dudek

Mgr inż. architektury krajobrazu. Projektowanie ogrodów jest dla niej "złotym środkiem", połączeniem zainteresowań: z jednej strony artystycznych - chęci komponowania i tworzenia przestrzeni, zabawą barwami i fakturami; z drugiej strony przyrodniczych fascynacji.

Szanowna Pani, odpowiedź na to z pozoru proste pytanie odbywa się zwykle w trakcie zaawansowanego procesu projektowego małego ogródka. Możemy powiedzieć, że dla kontrastu z żółcią dobrze będą wyglądały klony 'Crimson King' i berberysy 'Red Juwel' na tle jasnego trawnika i intensywnej zieleni krzewów podszycia lub takich a takich bylin, traw... ale ta rada będzie zupełnie bezwartościowa. Nie wiemy, czy będą współgrały z Pani piwoniami (jakie to piwonie?), czy się tam zmieszczą (jaka jest powierzchnia i kształt?), czy będą miały dość światła (strona jest wschodnia, nie wiemy ile jest miejsca od budynku i czy wystawa tym samym ma znaczenie), czy urosną (jakie są warunki glebowe i wodne?), czy przemarzną (czy teren jest wietrzny?), czy będą ładne i zdrowe po latach (czy ma Pani dużo czasu na pielęgnację roślin, czy raczej nie ma czasu zajmować się ogrodem?), czy spodobają się innym (jakie są wymagania pozostałych użytkowników terenu?), czy nie zasłonią albo czy powinny zasłonić jakieś widoki poza działką (jakie jest otoczenie działki?), jak będą wyglądać w ogólnej kompozycji, czy będą atrakcyjne w zestawieniu z pozostałymi nasadzeniami w każdej porze roku, i tak dalej. Proces projektowy rozpoczyna się wizją lokalną, pomiarami i inwentaryzacją przeprowadzoną przez doświadczonego projektanta. Zebranie wszystkich informacji podczas wizji i wywiadu to podstawa do zaproponowania rozwiązania jakim jest koncepcja zagospodarowania (określenie planowanego efektu), a w dalszej części projekt (określenie, jak należy doprowadzić do realizacji efektu). Może Pani zdecydować się na takie wsparcie, samodzielnie pogłębić wiedzę ogrodniczą, lub spróbować własnych sił w tym temacie - do czego gorąco zachęcam, bo zupełnie inaczej patrzy się wtedy na swój ogród. Należy jednak poszerzyć swoją wiedzę na ten temat, jeżeli zdecyduje się Pani na samodzielne zagospodarowanie działki lub jej części. Służymy pomocą w razie jakichś wątpliwości, ale konkretne sytuacje proszę opisywać bardziej szczegółowo.

Inne porady tego eksperta