Jak zadbać o clematisy uprawiane w pojemnikach na tarasie? Radzi ekspert
Jesienią posadziłam w donicach na tarasie clematisy. Wyczytałam, że lubią "zimno w korzonki", więc posadziłam też w donicach roślinę o dużych liściach. Obawiam się jednak, czy w donicy nie jest zbyt mało miejsca i że zbyt szybko ziemia się wyjałowi. Jak zapewnić clematisom "zimne korzonki". Może czymś wysypać powierzchnię ziemi w donicy? - pyta nasza czytelniczka.
Autor: GettyImages
Dobrze pielęgnowany powojnik posadzony w donicy z czasem może stworzyć kwitnącą ścianę na tarasie
Spis treści
- Jak sadzić clematisy w pojemnikach?
- Jak zadbać o clematisy uprawiane w pojemnikach na tarasie?
- Jak podlewać clematisy?
Jak sadzić clematisy w pojemnikach?
Dla powojników trzeba przygotować odpowiednio duży pojemnik – jego rozmiary mogą być mniejsze niż 40 cm wysokości i 30 cm średnicy. Spód pojemnika powinien zostać wyłożony grubą warstwą drenażu (np. w postaci kulek keramzytu), aby woda zalegająca wokół korzeni nie spowodowała gnicia roślin.
Tak przygotowaną donicę należy wypełnić dobrą, próchniczą ziemią kwiatową, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH (5,5–6). Do podłoża warto dodać nawóz wolno działający wieloskładnikowy, najlepiej specjalnie przeznaczony dla powojników, który będzie stopniowo uwalniał niezbędne składniki pokarmowe.
Sadząc powojniki w donicach trzeba pamiętać, aby bryła korzeniowa znalazła się w podłożu 5–10 cm głębiej, niż rosła dotychczas.
Musimy też pamiętać, że powojniki są pnączami, a więc wymagają podpór, po których będą mogły się swobodnie wspinać.
Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Jak zadbać o clematisy uprawiane w pojemnikach na tarasie?
Dobrym sposobem zapewnienia clematisom "zimna w korzonkach" jest ustawienie wokół donic z posadzonymi pnączami doniczek z innymi roślinami w ten sposób, aby te inne rośliny zasłaniały podłoże w donicy z clematisem. Można też ustawić donicę z clematisem w takim miejscu, aby korzenie powojników znalazły się w cieniu, natomiast pędy w słońcu. Innym sposobem jest posadzenie w donicy z clematisem niskich bylin tworzących kępy i zasłaniających dolne partie pnącza albo nasypanie warstwy ściółki wokół podstawy rośliny.
A co do wyjałowienia podłoża – można zasilać rośliny specjalnym nawozem dla powojników, ale trzeba pamiętać, że nadmiar nawozów chemicznych powoduje zamieranie roślin, a z pojemnika nie mogą odpłynąć – tak jak w naturze - w głąb ziemi. Dawkę zalecaną przez producenta trzeba zmniejszyć o połowę.
Jak podlewać clematisy?
Clematisy uprawiane w donicach są bardzo wrażliwe na niedobór wody w podłożu, dlatego nigdy nie wolno dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Należy jednocześnie pilnować, aby rośliny nie stały w wodzie, gdyż wtedy bardzo szybko zaczną chorować (np. na choroby grzybowe).
Przeczytaj też: Jak dbać o powojniki, by obficie kwitły?
Inne porady tego eksperta