Jakie róże należy zabezpieczyć przed zimą? [Porada eksperta]

2019-11-26 9:25
Zabezpieczenie róż przed zimą
Autor: GettyImages Róże przed zimą należy odpowiednio zabezpieczyć - najczęściej sie je kopczykuje

Proszę o poradę w sprawie zabezpieczenia róż przed zimą. Czy gałęzie trzeba przyciąć przed zimą i czy należy je okryć, aby nie zmarzły?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Od lat pisze i redaguje teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynuje ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Róże przycina się wiosną (w kwietniu). Okrywać trzeba te odmiany róż, które nie są mrozoodporne, a taka informacja powinna znajdować się w opisie odmiany (internet, katalog lub etykietka dołączona do kupowanej rośliny). Ważny jest też klimat panujący w rejonie, w jakim sadzimy daną różę. Ogólnie rzecz biorąc okrywa się róże wielkokwiatowe i niektóre wielokwiatowe, szczepione na pniu oraz wszystkie rosnące w pojemnikach.
Nie wymagają okrywania róże parkowe, róże pnące i róże zaliczane do grupy okrywowych, oraz róże dzikie. Ale zawsze najlepiej sprawdzić właściwości danej odmiany. W terenach zieleni przycina się jesienią pędy róż, bo wtedy łatwiej się je okrywa, ale trzeba pamiętać, że mogą gorzej znosić niską temperaturę.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE