Jak usunąć sadzę z cisa? [Porada eksperta]

2013-01-10 12:59

Na moim balkonie rośnie mały cis (około 70 cm wysokości). W otoczeniu prosto z komina leci sadza na tą biedną roślinkę. Jest cała oblepiona czarną sadzą. Jak można ją oczyścić? Pozdrawiam

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Jeśli cis rzeczywiście oblepiony jest sadzą z komina, można przemywać go płynem do zmywania naczyń i obficie spłukiwać wodą. Podejrzewam jednak, że przyczyna oblepiania sadzą leży gdzie indziej. Proszę dokładnie obejrzeć spodnią stronę igieł i pędy. Być może roślina została zaatakowana przez tarczniki lub miseczniki, które wyglądają jak małe brązowe lub beżowe guzki. Wytwarzają lepką wydzielinę, która pokrywa liście i do której przylepia się brud. Rozwijają się też na niej grzyby, które wyglądają jak czarny nalot. Należy zaaplikować pałeczki nawozowe zwalczające tarczniki i w miarę możliwości usunąć same szkodniki (np. ścierając je z pędów chusteczką higieniczną).

Inne porady tego eksperta