Jak uratować usychający mirt? Sprawdź, jak przywrócić mu zdrowie!

2024-10-22 10:35

Dostałam usychający mirt. Czytałam w odpowiedziach, że należy go odżywić nawozem do azalii i przyciąć. Czy mogę to zrobić teraz jesienią? Czy lepiej poczekać do wiosny? - pyta Czytelniczka. Co radzi nasz ekspert?

Spis treści

  1. Jak wygląda mirt?
  2. Jak uratować usychający mirt?
  3. Choroby i szkodniki mirtu

Jak wygląda mirt?

Mirt zwyczajny to krzew o zwartej budowie o wzniesionych i mocno skupionych pędach, pokrytych średniej wielkości skórzastymi liśćmi eliptycznego kształtu w kolorze ciemnej zieleni. Liście są silnie błyszczące, liczne, nie opadają na zimę. Na przełomie kwietnia i maja krzewy rozpoczynają kwitnienie, pokrywając się drobnymi, licznymi, białymi kwiatami o upojnym, słodkim zapachu. Kwiaty są płaskie, pojedyncze, o pięciopłatkowej koronie. Roślina kwitnie całe lato. Z zapylonych kwiatów powstają owoce - ciemnogranatowe lub białawe jagody o nieco wydłużonym kształcie, przypominające szyszkojagody jałowca pospolitego. Są jadalne, mają korzenno słodki smak. W kuchni używane są do przyprawiania mięsa, wysuszone stosuje się czasem zamiast pieprzu. Owoce są pokarmem ptaków, które roznoszą nasiona po okolicy.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Jak uratować usychający mirt?

Z zabiegami, które poprawią kondycję mirtu lepiej poczekać do wczesnej wiosny, czyli do marca (szczególnie z nawożeniem). Teraz mirt wszedł w okres spoczynku. Należy umieścić go w widnym miejscu, o temperaturze 5-10 stopni Celsjusza (dobrze jeśli nocą będzie niższa niż 6 stopni). Pomieszczenie należy wietrzyć. Podlewać trzeba umiarkowanie i zgodnie z zasadą, że im temperatura jest niższa, tym mniej.

Jeśli po zewnętrznej stronie liści występują brunatnoczerwone plamy, a od spodu szarawy nalot, roślinę zaatakował grzyb. Sądzę, że brunatniejące pędy można teraz przyciąć, a wiosną powtórzyć cięcie, aby ładnie uformować roślinę.

W marcu dobrze będzie mirt przesadzić do ziemi próchnicznej, pozbawionej wapnia. Trzeba pamiętać, aby roślinę posadzić na takiej głębokości jak rosła poprzednio, ponieważ posadzona zbyt głęboko zwiędnie. Podlewać mirt należy regularnie, odstaną wodą. Od momentu gdy zaczną pękać pąki kwiatowe do końca kwitnienia - obficie, natomiast zimą oszczędnie. Mirt źle znosi przesuszanie bryły korzeniowej. Lubi zraszanie. Nawozić trzeba od marca do końca kwitnienia nawozem wieloskładnikowym pozbawionym wapnia.

Choroby i szkodniki mirtu

Mirt nie jest szczególnie podatny na choroby grzybowe i szkodniki. Odpowiednia pielęgnacja rośliny, tj. wietrzenie i odpowiednie podlewanie, uchroni roślinę przed poważnymi problemami. Rośliny należy od czasu do czasu doglądać i zwracać uwagę na niepokojące objawy. Typowymi dla tej rośliny niechcianymi owadami są mszyce, tarczniki i wełnowce. Roślina jest czasem porażana przez chwaścika mirtowego - to grzyb, którego obecność objawia się ciemnofioletowymi plamami występującymi po zewnętrznej stronie liści oraz szarym nalotu z drugiej strony powierzchni liścia. Zaatakowane chwaścikiem części rośliny należy niezwłocznie usunąć.

Przeczytaj też: Zioła w doniczkach: czy można zostawić na zimę na dworze?

Inne porady tego eksperta

#MuratorOgroduje: Hortensje ogrodowe - pielęgnacja
Materiał sponsorowany
Listen to "Dom z balkonem czy bez? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Murator Google News
Autor: