Jak uprawiać daturę? [Porada eksperta]

2013-01-10 13:00

Wiosną kupiłam maleńką daturę, która miała kwitnąć na żółto, ale do tej pory nie zakwitła. Ma natomiast dwie duże łodygi po dwóch stronach. Moje pytanie jest następujące: czy ten stan jest normalny i czy jeśli odetnę te boczne gałązki, to uzyskam sadzonki nie niszcząc tej, od której odcinam? Kiedy mogę się spodziewać, że zakwitnie?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Datura będzie zdrowo rosła i obficie kwitła, jeśli będzie uprawiana zgodnie z poniższymi zasadami: 1. gleba, w której rośnie powinna być zasobna w składniki pokarmowe; w sezonie wegetacyjnym trzeba ją intensywnie nawozić nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących (z wyjątkiem pierwszego roku uprawy, bo wtedy ma do dyspozycji żyzne wzbogacone podłoże uniwersalne); 2. podlewać należy obficie, potrzebuje znacznej ilości wody, bo jej duże liście intensywnie parują, ale nie lubi zalewania korzeni, zatem na dno pojemnika dobrze jest wsypać 2-5 cm gruboziarnistego żwiru lub keramzytu; nie lubi też zraszania liści i kwiatów, nawet gdy więdnie podczas upałów; 3. warto przesadzać ją nawet kilka razy w sezonie wegetacyjnym; robi się to w marcu, a potem wtedy, gdy podłoże jest dobrze przerośnięte przez system korzeniowy lub gdy liście tracą swą intensywną barwę; 4. pod koniec okresu wegetacyjnego (od października) trzeba stopniowo ograniczyć podlewanie i nie nawozić, aby rośliny mogły wejść w okres spoczynku; 5. zanim nadejdą przymrozki należy przenieść ją do pomieszczenia, bo bardzo źle znosi spadek temperatury poniżej 0°C; egzemplarze rosnące w gruncie należy wykopać, przyciąć korzenie i pędy, a następnie karpę umieścić np. w skrzynce i obsypać torfem; przeniesione wraz z pojemnikiem mogą zimować w miejscu ciemnym, w temperaturze 5-8°C, ale jeśli nie można zapewnić takich warunków, trzeba wybrać pomieszczenie z dostępem światła i temperaturą nieprzekraczającą 10°C (wyższa powoduje osłabienie rośliny i gorszą kondycję w kolejnym sezonie); przed przeniesieniem do pomieszczenia pędy skraca się o 1/4-1/3 długości; 6. zimą co jakiś trzeba podlewać, bo korzenie nie powinny całkowicie przeschnąć; 7. w marcu przesadza się daturę do większego pojemnika, ustawia ponownie w jasnym chłodnym pomieszczeniu, stopniowo zwiększając ilość wody użytej do podlewania; 8. gdy pojawią się młode liście usuwa się pędy uszkodzone lub suche oraz odrosty pojawiające się na pniu i u jego nasady; 9. na początku kwietnia należy zacząć dokarmianie nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących; 10. w drugiej połowie maja, po „zimnej Zośce”, gdy mija zagrożenie przymrozkami można daturę wynieść na zewnątrz w miejsce zaciszne i słoneczne; wcześniej przez 10-14 dni warto ją hartować: codziennie otwierać okno, rozpoczynając od kilkunastu minut i stopniowo zwiększając czas kontaktu ze świeżym powietrzem.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.