Jak uprawiać castanospermum? [Porada eksperta]

2013-01-10 13:07

Mam castanospermum dosyć długo, ale coś się dzieje z nim nie tak. Żółkną końcówki liści, roślina od samego początku stoi w tym samym miejscu: na oknie na wschodniej stronie. Ziemia jest uniwersalna, a roślinę przesadzałem około dwóch lat temu. Doniczka ma około 5 l pojemności a kwiatek 80 cm wysokości. Proszę o pomoc dziękuję, Daro.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Castanospermum pochodzi z Australii, gdzie rośnie jako wysokie drzewo. Jego żółte kwiaty zebrane są w kwiatostany (podobne jak u naszej robinii akacjowej, potocznie zwanej akacją). Lubi miejsca jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Latem należy podlewać go umiarkowanie i co jakiś czas zraszać odstaną wodą. Zimą należy zapewnić temperaturę 10-15°C i ograniczyć podlewanie tak, by podłoże było stale lekko wilgotne. Trudno określić, co w tym przypadku jest przyczyna żółknięcia końcówek liści, bo dane są zbyt skąpe: może zimą zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu lub zbyt suche powietrze? A może roślina wyczerpała zasoby podłoża i trzeba ją przesadzić do większej doniczki (średnicy o 4 cm większej niż dotychczasowa)? Teraz, gdy nie grzeją już kaloryfery pierwsza przyczyna przestaje utrudniać wegetację, pozostaje więc przesadzić roślinę i czekać na poprawę jej wyglądu.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.