Jak uchronić pomidory przed burzą? Poznaj sprawdzone sposoby!
Pomidory to rośliny dość delikatne, dlatego burza, ulewne deszcze i silne wiatry mogą im mocno zaszkodzić. Deszcz może połamać rośliny, ale i doprowadzić do chorób. Jak więc chronić pomidory przed intensywnym deszczem i wiatrem? Możemy wykorzystać kilka sprawdzonych sposobów.
Autor: GettyImages
Spis treści
- Jak chronić pomidory przed wiatrem?
- Czy pomidory lubią deszcz i mokro?
- Jak osłonić pomidory przed deszczem?
Jak chronić pomidory przed wiatrem?
O ochronie pomidorów gruntowych powinno się pomyśleć już na etapie sadzenia rozsady. To rośliny o kruchych pędach, wymagające pielęgnacji, dlatego już przy sadzeniu małych pomidorków należy obok wsadzić solidny palik, do którego podwiązuje się krzaczek. Im pomidor jest większy, tym bardziej będzie potrzebował podpory, szczególnie w okresie owocowania, gdy gałęzie będą się uginały od ciężarów owoców. Te warzywa źle znoszą silne wiatry, dlatego powinno się je sadzić w miejscach osłoniętych. Tu zalecane są stanowiska np. przy żywopłotach, wysokich roślinach, ścianach itd. Jeśli pomidory nie mają naturalnej osłony, warto ją przygotować samodzielnie, czasami wystarczy wykonać np. ścianę z folii czy z włókniny. Na rynku dostępne są także specjalne produkty, np. siatki przeciwwiatrowe.
Czy pomidory lubią deszcz i mokro?
Ulewny deszcz może nie tylko uszkodzić kruche pędy pomidorów, ale też doprowadzić do chorób, przede wszystkim grzybowych. Szczególnie ucierpią te warzywa, które rosną na otwartej przestrzeni i nie są podwiązane. Silne opady deszczu jednak najbardziej zaszkodzą roślinom w okresie kwitnienia, dlatego trzeba je otoczyć ochroną. Bez odpowiedniej osłony zbiory mogą być po prostu później i będą mniejsze od spodziewanych. Pomidory źle znoszą wilgoć, ale przede wszystkim nie powinny mieć mokrych liści. Jeśli liście zostały zmoczone i pod wpływem ciężaru wody przygniecione do ziemi, to najlepiej je potem usunąć. Dzięki temu unikniemy potencjalnych chorób grzybowych, przede wszystkim zarazy ziemniaczanej. Profilaktycznie, by wzmocnić roślinę, można stosować jako nawóz lub oprysk wywary czy gnojówki ze skrzypu i pokrzywy. W naturalny sposób zabezpieczą one pomidory przed zarazą.
Jak osłonić pomidory przed deszczem?
Pomidory możemy osłonić na różne sposoby. W przypadku, gdy burza nas zaskoczyła, stosujemy najprostsze metody. Choć warto przygotować się na wypadek burzy i mieć już gotowe rozwiązania. Dobrym pomysłem jest zbudowanie trwałej konstrukcji na folię, bo pozwoli ona nam zabezpieczyć pomidory przez cały sezon. Możemy także pomyśleć o innych sposobach:
- Plandeka – może być ona wykonana z tworzywa sztucznego lub z płótna. Umieszczamy wówczas pokrowiec na palikach i zawieszamy nad pomidorami. Daszek powinien być stosunkowo wysoko umieszczony, co najmniej 30 cm od krzaków, dzięki temu pod osłoną zachowamy przepływ powietrza i nie doprowadzimy do gromadzenia się wilgoci.
- Mini-szklarnie i tunele foliowe. Na rynku dostępne są specjalne, już gotowe osłony do pomidorów ochraniające je od wiatru i deszczu. Szklarnie i tunele składają się z metalowego stelażu (np. aluminiowego) i mocnej folii, która ma zainstalowane suwaki pomocne przy montażu. W przypadku większych konstrukcji zaprojektowane są w folii nawet okna, które służą do wentylacji. Takie mini-szklarnie i tunele są bardzo łatwe do postawienia, a ich ceny zaczynają się od 130 zł.
- Pojemniki do przykrycia roślin – jeśli pomidory są jeszcze małe, a nie mamy plastikowej czy płóciennej plandeki, to możemy przykryć pomidory pojemnikami. Najlepiej wykorzystać takie, które są stosunkowo ciężkie, na przykład wiadra czy beczki. Możemy także wykorzystać doniczki, jeśli jednak są one wykonane z tworzywa, to należy je obciążyć.
Zobacz też: Uprawa pomidorów krok po kroku. Co warto wiedzieć?
Autor: Getty Images
Pomidory w ogrodzie.