Jak skutecznie zwalczyć mszyce na jabłonce? [Porada eksperta]

2021-05-28 6:54

Mam problem - jak co roku - z plagą mszyc na młodych jabłonkach. Pryskałem rożnymi preparatami (Mospilan, Decis, Karate Zeon), ale wkoło pojawiają się nowe kolonie. Liście jabłonki się zwinęły. Jaki jest skuteczny środek na mszyce? Kiedy wiosną opryskiwać jabłonki, żeby nie było plagi mszyc?

Mszyca
Autor: GettyImages Mszyca
Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Można spróbować zwalczyć formy zimujące mszyc, pryskając drzewa w stanie bezlistnym (np. Promanalem). Standardowe preparaty warto zastosować po kwitnieniu jabłoni (druga połowa maja i czerwiec). To newralgiczny okres dla drzewa. Takie rozwiązanie pomoże zwalczyć nie tylko mszyce, ale także inne szkodniki. Profilaktycznie - jeśli chodzi o kilka jabłoni - warto je pryskać gnojówkami z roślin, np. z pokrzywy. Może posieje Pan niedaleko jabłoni naturalne pułapki na mszyce - tak działa m.in. nasturcja. Mszyce w pierwszej kolejności atakują tą roślinę, dzięki czemu można je zwalczyć.

>>Przeczytaj też: Mszyce w ogrodzie: zwalczanie mszyc. Sprawdzone sposoby na mszyce

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.