Jak rozmnożyć pięknotkę Bodiniera? Odpowiada ekspert

2025-02-19 9:36

Mam w ogrodzie jeden krzew pięknotki Bodiniera, który ma wyjątkowo dużo owoców. Jak mogę rozmnożyć tę roślinę? Czy jest możliwe rozmnożenie pięknotki z nasion? - pyta nasza czytelniczka.

Spis treści

  1. Jak wygląda pięknotka Bodiniera?
  2. Jak rozmnożyć pięknotkę Bodiniera?
  3. Pięknotka Bodiniera w ogrodzie

Jak wygląda pięknotka Bodiniera?

Pięknotka Bodiniera to krzew średniej wielkości dorastający do 2-3 m wysokości. Rozrasta się szeroko i gęsto, ma „miotlasty” pokrój. Liście pięknotki są lancetowate lub eliptyczne, długie (do 18 cm) o karbowanych brzegach. Roślina kwitnie latem, kwiaty są drobne, niepozorne o barwie żółtej, zebrane w kwiatostany – grona.

Krzew nabiera wyrazistości późnym latem i jesienią, gdy na pędach pojawiają się skupiska owoców – kulistych, mięsistych pestkowców o fioletowej barwie. Długo utrzymują się na drzewach, a jesienią atrakcyjnie kontrastują z przebarwiającymi się na żółto liśćmi.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Jak rozmnożyć pięknotkę Bodiniera?

  • Rozmnażanie pięknotki przez nasiona

Pięknotkę Bodiniera można rozmnażać z nasion, które pobiera się jesienią i do stycznia przechowuje w lodówce. W styczniu nasiona należy wysiać i poddać 8-tygodniowej stratyfikacji (by poprawić równomierność wschodów).

  • Rozmnażanie pięknotki przez odkłady

Sprawdza się też rozmnażanie pięknotki Bodiniera przez odkłady: należy przygiąć pęd krzewu do ziemi, przymocować (na przykład widełkami z gałązki), obsypać kopczykiem ziemi i podlewać. Po jakimś czasie pęd ukorzeni się i wtedy można odciąć go od rośliny macierzystej i przesadzić.

  • Rozmnażanie pięknotki przez sadzonki

Pięknotkę Bodiniera można też rozmnażać przez sadzonki półzdrewniałe pobierane latem, które po zanurzeniu w ukorzeniaczu umieszcza się na rozsadniku. Zdarza się też, że ukorzeniają się gałązki wstawione do wody.

Pięknotka Bodiniera w ogrodzie

Pięknotka to krzew, który powinno się uprawiać w wyeksponowanym miejscu w ogrodzie. Zwraca na siebie uwagę w okresie, gdy większość roślin przechodzi w stan spoczynku i traci swoje walory dekoracyjne. Jest ozdobą także przez część zimy. Udekoruje frontową część ogrodu. Można ją posadzić na skraju rabaty lub ogrodu skalnego. Dobrze łączy się z bylinami i trawami ozdobnymi.

Pięknotka Bodiniera nadaje się do tworzenia wielogatunkowych kompozycji krzewiasto-drzewiastych. Posadzona w grupie stworzy nieformowany, ale przy tym gęsty, naturalny żywopłot. Efektownie prezentuje się na jednolitym tle, np. przy białej ścianie.

Egzemplarze uprawiane w pojemnikach to niesztampowa ozdoba balkonów, tarasów i drzwi wejściowych. Pędy z owocami można wykorzystywać do tworzenia suchych bukietów.

Przeczytaj też: Pnącza o ozdobnych owocach - warto posadzić je w ogrodzie!

Murator Google News
Autor:
Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?
Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska

Inne porady tego eksperta

#MuratorOgroduje: Sezon w ogrodzie – jak zaplanować czas na relaks w ogrodzie?
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE