Jak przyciąć lipy? [Porada eksperta]

2013-01-10 13:05

Witam! Mam problem z moimi lipami. Są już stare i kilka lat temu poleciłem je przyciąć. Niestety, teraz jak na nie patrzę, to widzę, że straciły swój urok, ponieważ wyrosło mnóstwo pędów i korony drzew wyglądają jak krzewy, a pędy te rosną we wszystkie strony. Jak powinienem przyciąć lipy, aby pozbyć się tych odrostów?

Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Dużych, zdrowych drzew (takich, jak lipy) nie należy przycinać, gdyż tracą swój naturalny pokrój. Pobudza je to do wypuszczania wielu drobnych pędów, które zagęszczają koronę (tak, jak Pan napisał), i drzewo zaczyna bardziej przypominać krzew. Niestety cięcie ma to do siebie, że jest nieodwracalne. Takie powoduje też efekty. Zaburzenia w gospodarce hormonów wzrostu drzewa przyczyniają się do zatracenia wzrostu wyciętego przewodnika (głównego pnia), na rzecz licznych pędów bocznych. Proces ten jest też bardzo trudny do zatrzymania. Jeśli teraz zacznie Pan ciąć młode, silne odrosty, trzeba będzie wykonywać to już co roku, bo młode przyrosty będą z roku na rok coraz silniejsze. Jeśli nie zamierza Pan ciąć drzew co roku, zalecam pozostawienie ich w takim stanie, w jakim są obecnie. Być może za kilka lat gospodarka hormonów wzrostu stopniowo nieco się unormuje i drzewa znów zaczną normalny wzrost (przewodnikowy), ale niestety na pewno nie odzyskają już dawnego wyglądu. W tej sytuacji mogę życzyć jedynie cierpliwości i powodzenia!

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.