Jak przesadzić palmę - szorstkowca Fortunego? Odpowiada ekspert
Kupiłam palmę, która nazywa się szorstkowiec Fortunego. Sadzonka ma 80 cm i jest w donicy 2-litrowej. Chciałam ją przesadzić, tylko nie wiem jaki kształt i wielkość doniczki będzie najlepsza - o wskazówkę prosi nasza czytelniczka.
Spis treści
- Jak sprawdzić, czy roślina potrzebuje przesadzenia?
- Jak przesadzić palmę - szorstkowca Fortunego?
- Drenaż w doniczce - konieczny przy przesadzaniu!
Jak sprawdzić, czy roślina potrzebuje przesadzenia?
Rośliny doniczkowe przesadzamy tylko wtedy, kiedy tego potrzebują. Oznaką takiego stanu może być zahamowanie ich wzrostu (gdy wiosną nie wypuszczają już nowych pędów) lub widoczny brak miejsca w doniczce na rozrastanie się korzeni.
Aby się o tym przekonać, najlepiej jest obejrzeć bryłę korzeniową rośliny. Obracamy doniczkę do góry dnem i opukując o kant stołu, ostrożnie zdejmujemy ją z rośliny. Jeżeli korzenie tworzą zbitą masę i nie ma już między nimi ziemi, to znak, że czas na zmianę pojemnika na większy. Zanim się do tego zabierzemy, upewnijmy się jednak, że roślina jest w dobrej kondycji, nie ma oznak chorób ani żerowania szkodników. Przesadzenie osłabionej rośliny mogłoby być dla niej zbyt dużym szokiem.
Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Jak przesadzić palmę - szorstkowca Fortunego?
Szorstkowiec Fortunego (łac. Trachycarpus fortunei) to palma efektowna i nadająca się (w cieplejszych rejonach Polski) do uprawy na zewnątrz, bo odporna na niską temperaturę, Trzeba tylko pamiętać, że odporności nabiera z wiekiem.
Palmę tę sadzi się do doniczek o kształcie odwróconego stożka ściętego. Najlepiej sadzić w specjalistycznym podłożu dla palm (do nabycia w sklepach ogrodniczych). Nowa doniczka powinna być o dwa numery (ok. 4 cm średnicy) większa od poprzedniej.
Drenaż w doniczce - konieczny przy przesadzaniu!
Rośliny doniczkowe najczęściej gniją z powodu nadmiaru wody. Bryła korzeniowa nigdy nie powinna stać w wodzie, bo bez dostępu tlenu korzenie zamierają i tracą zdolność do pobierania wody. Aby temu zapobiec, na dnie pojemnika powinniśmy układać dwucentymetrową warstwę drenażu z drobno potłuczonych skorup starych, niepotrzebnych doniczek ceramicznych, keramzytu lub grubego żwiru. Dzięki niemu woda nie będzie zalegać w strefie korzeniowej, tylko niżej – w warstwie drenażu, a korzenie będą dobrze napowietrzone.
Przeczytaj też: Co zrobić, gdy przelejemy roślinę doniczkową? Jak uratować przelane kwiaty?
Inne porady tego eksperta