Jak pozbyć się mrówek z donicy z kwiatami? Czy mrówki szkodzą kwiatom?
Mrówki w donicy z kwiatami, zwłaszcza ich duża ilość, to zwykle znak, że mrówki założyły gniazdo. W takim przypadku należy dość szybko działać. Podpowiadamy, jak domowymi sposobami zwalczyć mrówki w kwiatach doniczkowych. Czy mrówki szkodzą kwiatom?
Autor: redakcja
Spis treści
- Czy mrówki szkodzą kwiatom?
- Jak pozbyć się mrówek z donicy z kwiatami?
- Czym odstraszyć mrówki z kwiatów?
Czy mrówki szkodzą kwiatom?
Mrówki pojawiają się na roślinach, drzewach czy w domu, by przede wszystkim znaleźć pożywienie i zbudować sobie gniazdo. Te owady żywią się białkiem i cukrem, dlatego najbardziej atrakcyjne będą dla nich te miejsca, w których znajdą taki pokarm. Dla mrówek nie ma znaczenia, czy mieszkanie znajduje się na parterze, czy na wysokim piętrze, bo przemieszczą się tam, gdzie znajdą dla siebie pożywienie. A do założenia gniazda mogą wybrać nawet ziemię w doniczce z kwiatami.
Do roślin przyciągać je będą albo owady zamieszkujące na roślinie, albo słodki nektar wydzielany przez kwiaty. Niestety, mrówki które okupują donicę z rośliną mogą zniszczyć płatki kwiatów, ale też uszkodzić korzenie. Poza tym ziemia w doniczce, w której działają mrówki, szybciej się wysusza. Kwiaty mają mniej wilgoci i mogą zacząć usychać. Dlatego, gdy pojawią się mrówki w donicy z kwiatami, warto się ich szybko pozbyć.
Jak pozbyć się mrówek z donicy z kwiatami?
W walce z mrówkami najważniejsze jest to, by znaleźć gniazdo, ewentualnie ścieżkę, którą mrówki się poruszają, wtedy łatwiej będzie nam je zwalczyć. Jeśli odkryjemy, że właśnie w ziemi w doniczce zagnieździły się mrówki, możemy zastosować kilka sposób, które przede wszystkim nie zaszkodzą roślinom. Jak można zwalczyć mrówki w donicy? Poniżej kilka metod.
- Przelanie donicy wodą – wstawiamy donice do pojemnika, najlepiej wiadra z wodą. Doniczka powinna postać w wodzie przez dwa, nawet trzy dni. Taki zabieg powinno się wykonywać, gdy jest ciepło. Jeśli temperatura spadnie poniżej 10 stopniu, to korzenie rośliny w doniczce mogą już ucierpieć. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że część kwiatów, jak np. lawenda, trudniej zniosą taki zabieg.
- Ziemia okrzemkowa – to inaczej rodzaj skały organogenicznej, dostępna jako proszek. Ten naturalny produkt jest bardzo skuteczny w walce z mrówkami. Wystarczy wysypać proszek na powierzchnię ziemi w doniczce. Ziemia okrzemkowa cechuje się wysoką chłonnością i wysusza larwy mrówek. Z ziemi okrzemkowej można także wykonać oprysk na mrówki. Wystarczy wymieszać w litrze wody odstanej z 1/3 szklanki ziemi okrzemkowej. Jest to produkt nie szkodzący roślinom.
- Boraks – działa zabójczo na mrówki. Należy wymierzać proszek z żółtkiem i w pojemniku umieścić w pobliżu doniczki lub na szklaku, na którym przemieszczają się mrówki. Dla owadów będzie to pożywienie i rodzaj trutki. Można również wymieszać boraks z cukrem i wodą - będzie to dla mrówek słodka przynęta.
Czym odstraszyć mrówki z kwiatów?
Jeśli obawiamy się tego, że do naszych kwiatów mogą zawędrować mrówki, warto przygotować odpowiednie środki odstraszające. Mrówki to owady, które nie lubią intensywnych zapachów, więc najlepiej sprawdza się produkty o silnej woni, takie jak:
- Cytryna – najlepiej zastosować jest tu skórki z cytryny. Możemy je wysypać wokół donic z kwiatami.
- Cynamon – tutaj zdania są podzielone, jedni twierdzą, że cynamon skutecznie odstrasza mrówki, inni twierdzą, ze zupełnie nie działa. Warto jednak go wypróbować - zapach tej przyprawy jest dla mrówek bardzo nieprzyjemny, dobrze jest więc rozsypać cynamon wokół roślin doniczkowych.
- Fusy z kawy – najlepiej jest wysypać je na ziemię w doniczce. Zapach jest dla mrówek odstraszający. Należy pamiętać, że fusy z kawy przyczyniają się do większej kwasowości ziemi, a nie wszystkie rośliny lubią niskie pH gleby.
- Soda oczyszczona i proszek do pieczenia – nie tylko odstraszają potencjalne owady, ale też pomogą nam się pozbyć niewielkiej grupy mrówek, które okupują donicę.
Autor: Łukasz Kaugan, dzięki uprzejmości Darii z Mamy Ogród
3 gatunki kwiatów, które odmienią Twój balkon! Daria z Mamy Ogród opowiada w #MuratorOgroduje!