Jak podlewać zimą fikusa mikrokarpa [Porada eksperta]

2020-01-14 8:15
Ficus microcarpa 'Ginseng'
Autor: GettyImages Ficus microcarpa 'Ginseng'

Jak podlewać fikusa mikrokarpa w okresie zimowym? Mój fikus zgubił większość liści, pewnie przez to, że go przelałem (listki robiły się czarne). Teraz podlewam raz w tygodniu (350 ml wody). Pojawiają się nowe małe listki, ale już dwa małe nowe odpadły. Dlaczego znowu je gubi?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Od lat pisze i redaguje teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynuje ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Zimą (w okresie spoczynku) należy fikusy - także fikus mikrokarpa - podlewać bardzo ostrożnie – podłoże powinno przesychać, bo korzenie potrzebują dostępu powietrza. Zamiast serwować roślinie stałą dawkę wody w stałych odstępach czasu lepiej kierować się wilgotnością podłoża, która związana jest z temperaturą panująca w pomieszczeniu – im chłodniej tym rzadziej się podlewa. Czerniejące liście to sygnał, że fikus ma zbyt wilgotno. Od końca lutego fikusy wychodzą z okresu spoczynku i rozpoczynają wegetację, można więc zacząć ostrożnie nawozić (najlepiej którymś z bionawozów, aby uniknąć przenawożenia, szkodliwego dla rośliny).
Proszę też pamiętać, że fikusy nie lubią zmiany miejsca, bezpośredniego słońca, od października do lutego, czyli w okresie spoczynku zbyt wysokiej temperatury (powinna mieścić się w przedziale 12-15 st. C) i mokrego podłoża. Natomiast po rozpoczęciu wegetacji, gdy jest ciepło i roślina intensywnie rośnie – potrzebuje obfitego podlewania.

>>Przeczytaj też: Bonsai Ficus 'Ginseng' – modna roślina do domu: jak pielęgnować by nie opadały liście

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE