Spis treści
Tillandsia cyanea
Tillandsia modra (łac. Tillandsia cyanea) jest popularnym gatunkiem oplątwy, nadającym się do domowej uprawy. Tworzy różowo-purpurowe kwiaty. Okres od wykształcenia „pióropusza” po zamieranie kwiatostanu może wynosić nawet kilka miesięcy. To krótkowieczny gatunek – zwykle kwitnie w trzecim roku uprawy a później zamiera.
Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.
Dlaczego oplątwa zamiera?
Roślina zamiera zwykle gdy:
- Została przesuszona - nawet krótko.
- Rośnie na parapecie mocno słonecznym (np.: od strony południowej).
- Jest stara - to gatunek krótkowieczny, po kilku latach należy oddzielić sadzonki od rośliny matecznej. Natomiast roślina nie wykształca kwiatów gdy jest zbyt ciemno (nawet na wystawie północnej) albo jest zbyt zimno (Pani okazu to nie powinno dotyczyć), albo jest sucho
- Była słabo zasilona (z tym nie można przesadzić) lub zbyt mocno (przy dużych dawkach azotu rozwiną się zielone części kosztem np.: kwiatów).
Inna możliwość to słabe przystosowanie do warunków pokojowych. Być może roślina przed zakupem miała zbyt....dobre warunki. Później musiała przejść okres aklimatyzacji.
Nie słyszałem nigdy o odżywaniu się oplątwy drobinkami powietrza. Wiele gatunków pokojowych wchłania szkodliwe związki, ale to nie jest źródłem ich "zasilania". Natomiast odżywianie z powietrza dotyczy roślin motylkowych, które przy symbiozie z bakteriami brodawkowatymi wiążą w ten sposób azot.
Oplątwa może rosnąć na korze z mchem, ale jeszcze lepiej radzi sobie w podłożu. Temperatura powietrza (i wilgotność) wydają się odpowiednie.
Kiedy przesadzać oplątwę?
W przypadku oplątwy modrej przesadzenie wykonuje się z reguł raz (w drugim roku uprawy). Po przekwitnięciu należy odczekać, aż pęd zacznie obumierać i skręcać się (należy go usunąć). Wkrótce potem oplątwę będzie można odmłodzić przez oddzielanie od rośliny matecznej pojawiających się odrostów. Jeśli roślina wykształca same przylistki bez kwiatów, przyczyną może być niedobór światła, niska temperatura powietrza lub zbyt mała wilgotność.
Przeczytaj też: Uprawa ananasa w domu: jak pozyskać sadzonkę i zapewnić jej odpowiednie warunki?
Oplątwy - zastosowanie
Oplątwy najczęściej wykorzystuje się do dekoracji wnętrz ustawiając je na okiennych parapetach. Te egzotyczne rośliny nadają się także do ogrodów wertykalnych. Czasem są uprawiane w terrariach i szklanych mini-ogrodach. Dobrze prezentują się w nowoczesnych pomieszczeniach.
Poznaj kwiaty doniczkowe, które przynoszą szczęście i bogactwo!
Zobacz galerię: Kwietnik wiszący na oplątwy: krok po kroku
Inne porady tego eksperta
