Jak pielęgnować oplątwę? [Porada eksperta]

2015-12-02 11:35

Kupiłam latem Tillandsia cyanea. Była w sypialni z oknem południowym, na stojaku za firanką. Temperatura była wtedy zawsze powyżej 20 st. C, czasem nawet 30 st. C, często zraszałam. Pojawiły się fioletowe kwiatki z głównej rozety, ale żaden się nie rozwinął. Rozeta uschła i pojawił się jeden odrost. W sypialni jest teraz poniżej 18 st.C, kwiat jest za firanką w kuchni od południa, często zaparowanej i codziennie wietrzonej, roślina nie jest w przeciągu. Tu odrost lepiej rośnie. Czytałam, że oplątwa odżywia się drobinkami z powietrza (czy w tych warunkach tak jest?) i czy nie musi być w ziemi, a np. na pniaku?

Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Oplątwa może rosnąć na korze z mchem, ale jeszcze lepiej radzi sobie w podłożu. Temperatura powietrza (i wilgotność) wydają się odpowiednie. Roślina zamiera zwykle gdy: 1. Została przesuszona - nawet krótko 2. Rośnie na parapecie mocno słonecznym (np.: od strony południowej). 3. Jest stara - to gatunek krótkowieczny, po kilku latach należy oddzielić sadzonki od rośliny matecznej. Natomiast roślina nie wykształca kwiatów gdy: 1. Jest zbyt ciemno - nawet na wystawie północnej 2. Jest zbyt zimno (Pani okazu to nie powinno dotyczyć). 3. Jest sucho (to problem raczej letni). 4. Była słabo zasilona (z tym nie można przesadzić) lub zbyt mocno (przy dużych dawkach azotu rozwiną się zielone części kosztem np.: kwiatów) Inna możliwość to słabe przystosowanie do warunków pokojowych. Być może roślina przed zakupem miała zbyt....dobre warunki. Później musiała przejść okres aklimatyzacji. Nie słyszałem nigdy o odżywaniu się oplątwy drobinkami powietrza. Wiele gatunków pokojowych wchłania szkodliwe związki, ale to nie jest źródłem ich "zasilania". Natomiast odżywianie z powietrza dotyczy roślin motylkowych, które przy symbiozie z bakteriami brodawkowatymi wiążą w ten sposób azot.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.