Jak i kiedy przesadzić cedr syberyjski? [Porada eksperta]

2014-04-29 13:02

Witam, chcę przesadzić cedr syberyjski. Roślina ma około 2 m wysokości. Uważam, że jest to ostatni moment na jej przesadzenie. Teraz cedr rośnie w małym ogródku kwiatowym, gdzie przeszkadza i sam ma za ciasno. Jak i kiedy można przesadzić cedr? Chciałabym nie zniszczyć drzewka.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Cedry syberyjskie, podobnie jak inne drzewa iglaste, najlepiej przesadzać albo na przełomie sierpnia i września, albo wczesną wiosną. Należy unikać przesadzania drzewa po ruszeniu wegetacji lub w trakcie lata (przy upałach). Ponadto, przy przesadzaniu drzewa należy dzień lub dwa wcześniej dobrze podlać drzewo, aby ziemia wokół bryły korzeniowej była zbita i nie rozsypała się. Należy obkopać możliwie największą bryłę korzeniową i przenieść ją delikatnie (np. na kawałku folii lub włókniny) na nowe miejsce.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.