Jak i kiedy przesadzić cedr syberyjski? [Porada eksperta]

2014-04-29 13:02

Witam, chcę przesadzić cedr syberyjski. Roślina ma około 2 m wysokości. Uważam, że jest to ostatni moment na jej przesadzenie. Teraz cedr rośnie w małym ogródku kwiatowym, gdzie przeszkadza i sam ma za ciasno. Jak i kiedy można przesadzić cedr? Chciałabym nie zniszczyć drzewka.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Cedry syberyjskie, podobnie jak inne drzewa iglaste, najlepiej przesadzać albo na przełomie sierpnia i września, albo wczesną wiosną. Należy unikać przesadzania drzewa po ruszeniu wegetacji lub w trakcie lata (przy upałach). Ponadto, przy przesadzaniu drzewa należy dzień lub dwa wcześniej dobrze podlać drzewo, aby ziemia wokół bryły korzeniowej była zbita i nie rozsypała się. Należy obkopać możliwie największą bryłę korzeniową i przenieść ją delikatnie (np. na kawałku folii lub włókniny) na nowe miejsce.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.