Jak głęboko korzeni się tuja 'Brabant'? [Porada eksperta]

2021-09-20 8:20

Mam pytanie związane z tują 'Brabant'. Planuję posadzić żywopłot z tej odmiany i chciałabym wiedzieć jak głęboko się ona ukorzenia? Słyszałam, że bryła korzeniowa rozrasta się bardziej na boki niż w głąb ziemi. Bardzo proszę o odpowiedź, czy to prawda i na jaką głębokość powinna się ukorzenić.

Żywotnik zachodni 'Brabant'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Żywopłot stworzony z tui 'Brabant'
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Drzewa budują system korzeniowy odpowiedni do warunków glebowych, w jakich je posadzimy. Korzenie rozrastają się w poszukiwaniu wody i jest ich najwięcej tam, gdzie wodę znajdą. Zasadniczo przyjmuje się, że zasięg w szerz systemu korzeniowego drzewa jest zbliżony do rzutu jego korony + 10%.

Żywotniki zachodnie (Thuja occidentalis), a do takich należy tuja 'Brabant', mają dość płytkie i raczej płaskie systemy korzeniowe, ale to nie znaczy, że w dobrej, zwięzłej ogrodowej ziemi będą "wychodziły" na wierzch. Nie mogę określić głębokości, na jaką 'Brabant' się ukorzeni, bo to zależy od podłoża. Można przyjąć, że system korzeniowy sięgnie co najmniej do głębokości równej 1/2 wysokości rośliny.

Jak założyć żywopłot z tui (żywotników)

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.