Irga szczepiona na pniu zasycha [Porada eksperta]

2018-11-29 9:55

Trzy miesiące temu kupiłam irgę szwedzką szczepioną na pniu. Przesadziłam ją do większej doniczki i postawiłam koło domu od strony północnej. Po jakimś tygodniu niektóre listki zaczęły opadać. Z czasem było tego coraz więcej, listki i zielone kulki brązowiały i opadały. Szybko przeniosłam roślinę na drugą, bardziej słoneczną stronę domu. Listki dalej brązowiały zaczęły wypuszczać nowe, zielone liście. Teraz (po około 3 miesiącach od kupna) roślina wygląda dziwnie, bo tak jakby od nasady, od pnia, liście na gałązkach brązowieją, a końcówki gałązek są młode i jeszcze zielone. Cienkie gałązki uschły całkiem. Przycinam te martwe i nawet spryskałam roślinę Topsinem, ale nic się nie zmieniło. Wydaje mi się że zwykle roślina usycha od najdalej oddalonego krańca gałązki, tu jest wyraźnie inaczej. Zależy mi na tej irdze, a przeczytałam wcześniej, że te rośliny nie są bardzo wymagające, dlatego proszę o jakąś diagnozę i radę.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Przypuszczam, że przyczyną usychania był upał – prawdopodobnie albo jeszcze w miejscu sprzedaży, albo w transporcie, albo już po przesadzeniu irga została przesuszona. Czasami wystarczają dwa-trzy dni bez podlewania (im mniejsza doniczka, tym bardziej roślina jest zagrożona). Ale jeśli wypuszcza nowe liście – to znaczy, że żyje. Teraz przed nią zima: doniczkę warto otulić tkaniną, matą słomianą albo zadołować w ogrodzie. Jeśli nadejdą mrozy trzeba będzie otulić też część nadziemną. I nie zapominać o podlewaniu gdy ziemia w doniczce przeschnie.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.