Hortensja bukietowa 'Pinky Winky' [Porada eksperta]
Hortensja bukietowa 'Pinky Winky' kwitnie u mnie już trzy lata. Zawsze przekwitała powoli we wrześniu. W tym roku już w pierwszej połowie sierpnia kwiatostany zbrązowiały bez fazy różowienia. Pojedyncze są jeszcze białe. Była podlewana dość obficie, rośnie zasadniczo w półcieniu. Dlaczego kwiatostany hortensji tak szybko i nieładnie zbrązowiały? Czy można je ściąć jesienią?
Autor: GettyImages
Hortensja bukietowa 'Pinky Winky'
Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.
Przyczyną jest najprawdopodobniej infekcja szarą pleśnią (Botrytis cinerea). Jest to choroba grzybowa, atakująca różne części roślin i powodująca ich brązowienie i zagniwanie, a następnie - w warunkach obniżonej wilgotności - zasychanie. Porażone kwiatostany i pędy należy wyciąć poniżej miejsca infekcji. Rozprzestrzenianiu choroby sprzyja wilgotna pogoda oraz duże zagęszczeni roślin, które utrudnia w miarę szybkie ich osuszanie po deszczu. Po stwierdzeniu objawów powinniśmy opryskać krzewy preparatami grzybobójczymi, np. Rovral Flo 255 SC, Kaptan zawiesinowy 50 WP, Teldor® 500 SC, Euparen Multi 50 WG, zawsze zgodnie z zaleceniami zawartymi w załączonej do każdego preparatu ulotce. W razie potrzeby zabieg opryskiwania powtórzyć po 7-10 dniach. Porażone kwiatostany należy usunąć jak najszybciej, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Poza tym jest to roślina kwitnąca na tegorocznych pędach, można więc zdrowe kwiatostany wraz z pędami wycinać niemal u nasady jesienią lub wczesną wiosną.
Inne porady tego eksperta