Hiacynty w doniczce: więdną liście, miękną cebule [Porada eksperta]

2020-04-07 9:42
Hiacynty kwitną wiosną
Autor: Magdalena Michalak Hiacynty kwitną wiosną

Kupiłam hiacynty doniczkowe około 2 tygodnie temu. Miały kwiatostan, ale zwinięty i zielony. Przesadziłam do doniczki o głębokości około 10 cm. Czy należało zakopać cebule na głębokość trzech wysokości cebuli, czy zostawić około 1/3 cebuli odkrytej? U mnie są częściowo odkryte. Łodygi nie urosły i takie karłowate zaczęły rozwijać kwiatki. Zaczęły opadać i więdnąć liście oraz cebule robią się miękkie. Podlałam je po przesadzeniu i raz, czy dwa razy, jak zaobserwowałam więdnięcie. Trzymam kwiatki na balkonie. Co robić?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Od lat pisze i redaguje teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynuje ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Sądzę, że hiacynty były źle przygotowane do kwitnięcia. Nie należało też przesadzać ich w fazie pąka (w doniczkach cebule nie są zagłębiana w ziemi - część pozostaje na powierzchni). Opadanie kwiatów mogło być spowodowane szokiem, wywołanym przesadzaniem, zmianą warunków uprawy, ale też przyczyną może być choroba wirusowa lub bakteryjna. Nie ma innego wyjścia tylko podlewać umiarkowanie i czekać na rozwój sytuacji. Jeśli objawy mięknięcia cebul będą się nasilać, należy rośliny wyrzucić.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE