Liście heliotropu usychają i opadają [Porada eksperta]

2019-06-27 9:29
Heliotrop peruwiański
Autor: GettyImages Heliotrop peruwiański

Dlaczego heliotrop, uprawiany w skrzynce na balkonie i regularnie podlewany, zaczął usychać i zrzucać liście, a jego kwiaty całkiem zaschły?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Od lat pisze i redaguje teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynuje ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Heliotrop w naszych warunkach jest rośliną sezonową. Kwiaty po prostu przekwitły (i dlatego zaschły). Aby pobudzić roślinę do tworzenia nowych kwiatostanów trzeba usuwać te przekwitłe. Obficie kwitnące rośliny szybko zużywają substancje odżywcze, warto więc zasilać je nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących balkonowych (inaczej kolejne kwiatostany są mniej dorodne). To, że heliotrop zrzuca liście, może być spowodowane pojawieniem się choroby grzybowej (heliotropy często mają czarne, rozszerzające się plamy na liściach). Rozprzestrzenianie się choroby może być spowodowane opryskiwaniem liści, albo deszczem i chłodem. Takie zasychające liście należy usuwać z rośliny i z podłoża. Trzeba pogodzić się z tym, że pod koniec lata heliotropy kończą wegetację, więc wyglądają coraz gorzej.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.