Grzyby na powierzchni ziemi w donicach z roślinami [Porada eksperta]

2015-06-29 13:25

Posadziłam w dużych donicach-misach zestawy roślin (z Lidla). Po tygodniu rośliny wypuściły pędy, które zdrowo wyglądają, ale niepokoją mnie białe naloty na ziemi w donicach. Miejscami to wyraźnie przybiera postać jakby grzybów. Zebrałam łyżką warstwę ziemi z nalotami, kupiłam preparat Topsin M 500 sc, ale nie wiem, jak z nim postępować, bo opis dotyczy opryskiwania drzew i kwiatów w namiotach. Proszę o pomoc

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Topsin to preparat, który nie jest przeznaczony do stosowania w domu. Jest szkodliwy dla zdrowia. Proszę przeczytać kartę charakterystyki preparatu (jest pod tym linkiem: http://www.themar.com.pl/files/products/topsin_m500sc_sds.pdf). Grzyby prawdopodobnie pojawiły się na nierozłożonych fragmentach drewna znajdujących się w ziemi, przy utrzymującej się znacznej wilgotności. Nie szkodzą roślinie, można je usunąć łopatką czy łyżką. Ale ich pojawienie się może też świadczyć o niskim pH podłoża, czyli o jego zakwaszeniu. Jeżeli posadzone rośliny nie są kwasolubne, można zastosować środek domowy, czyli podlewać wodą, w której moczyły się skorupki od jaj albo trochę drobno pokruszonych skorupek wymieszać z podłożem. I koniecznie sprawdzać kwasowość (pH) pehametrem (można kupić w sklepie ogrodniczym). Można też wymienić ziemię.

Inne porady tego eksperta