Grzyb sadzak na cytrynie [Porada eksperta]

2018-11-29 12:07

Od kilku lat nie mogę zwalczyć na mojej cytrynie prawdopodobnie grzyba - sadzaka. Roślina podczas mojego urlopu została zalana i gniły jej korzenie. Teraz cały czas na liściach wydziela się spadź, dodatkowo pojawiły się tarczniki, czarne są także grube pędy główne. Nie pomogło przycinanie zarażonych pędów, przecieranie spodów liści denaturatem i ich mycie. Jak mogę zwalczyć sadzaka ekologicznie, bez chemii (mam w okolicy pasieki)?

Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Na początku roślinę przesadziłbym do nowego podłoża (nawet w tej samej donicy, tylko wyczyszczonej). W sklepach ogrodniczych można kupić chemiczne środki ochrony roślin, które można stosować w pomieszczeniu. Wyjątkowo polecam nieekologiczne środki, gdyż z opisu wynika, że roślina jest w stanie dosyć ciężkim i wymaga szybkiej pomocy. Jeśli jednak taki sposób jest zagrożeniem dla pasiek, warto spróbować ekologicznych preparatów. Polecam przede wszystkim gnojówki z czosnku i pokrzywy (można je przyrządzić domowym sposobem). Oprócz regularnego opryskiwania – cytrynę można nimi podlać. Zadziała na choroby grzybowe i drobne szkodniki. Tarczniki jednak prawdopodobnie trzeba będzie usunąć ręcznie.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.