Genista hispanica - kiedy ją można przesadzić [Porada eksperta]

2013-01-10 12:52

Latem tego roku posadziłam w przydomowym ogródku ową roślinę, o której mowa w tytule, jednak rośliny rosnące obok niej rozrosły się, odbierając jej tym samym miejsce. Chciałabym ją teraz przesadzić, ale nie wiem czy jest przyjazny dla niej termin. Proszę o poradę.

Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Jeśli faktycznie jest to Genista hispanica, a nie, popularna dość w Polsce Genista tinctoria lub Genista lydia, proszę na razie jej nie ruszać i poczekać, czy przezimuje w naszym klimacie. Genista hispanica bowiem pochodzi z południowej Europy i może nie przetrwać naszych surowych zim. Póki co proszę nie usuwać roślin, które ją porosły - w tym momencie dodatkowo zabezpieczą ją przed mrozem. Mimo to, koniecznie proszę ją okryć na zimę (np. gałązkami jodły lub świerka). Wiosną, jak tylko pogoda pozwoli (śnieg stopnieje i wegetacja roślin ruszy), proszę roślinę odkryć i sprawdzić, czy pędy są nadal żywe (powinny być zielonkawe i elastyczne). Jeśli przezimuje - można poczekać aż zacznie puszczać młode listki i wówczas można ją przesadzić na słoneczne miejsce, w przepuszczalne, lekko piaszczyste podłoże.

Inne porady tego eksperta