Fikus microcarpa 'Ginseng' - jak podlewać [Porada eksperta]

2017-03-16 12:21

Niedawno kupiłem fikusa microcarpa 'Ginseng' i z powodu mojej niewiedzy całkowicie stracił liście. Pozostałe łodygi zawsze obcinałem, myśląc ze liście już nie urosną. Teraz, czasami wyrastają dzikie łodygi, które też obcinam. Czy jest szansa, że drzewko bedzie ładnie kwitło? Podlewam je raz w tygodniu. Dołączam zdjęcie.

Fikus microcarpa 'Ginseng' - jak podlewać
Autor: Archiwum serwisu
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Ficus microcarpa lubi spokój: nie należy go przesuwać, obracać, przenosić. Nie wolno go także nadmiernie podlewać, a ze zdjęcia wynika, że aktualnie jest nieco przelany. Poza tym proszę dać mu nieco podrosnąć! Roślinę tę przycinamy, chcąc uformować gęstą koronę i formę bonsai, ale najpierw musi nieco podrosnąć. Wobec tego na dłuższy czas proszę się powsztrzymać od cięcia! Jeśli młode pędy są silnie wydłużone i mają mało liści , oznacza to,że roślina stoi w zbyt ciemnym miejscu i należałoby ją przestawić bliżej okna (ale nie powinna być narażona na ostre, bezpośrednie promienie słońca). Roślinę należy więc ustawić w jasnym, spokojnym miejscu i czekać, aż dojdzie do siebie. W uprawie tego gatunku (szczególnie w okresie zimowym) konieczne jest zraszanie rośliny (częste i intensywne może nawet zastąpić podlewanie) lub ustawienie doniczki w głębszej podstawce wypełnionej wodą, na warstwie żwiru lub kamyków, tak aby otwory odpływowe nie dotykały bezpośrednio lustra wody. Jeśli pozostawi Pan roślinę w doniczce i osłonce ze zdjęcia, proszę też regularnie sprawdzać, czy w osłonce, w której stoi doniczka, nie zalega woda, jeśli tak, należy ją wylać po każdym podlaniu. Jeśli chodzi o kwiaty, to niestety muszę Pana rozczarować. Roślina ta zakwita w warunkach domowych niezmiernie rzadko. Życzę powodzenia!

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE