Dziwne wzorki na jabłkach [Porada eksperta]

2013-02-15 11:44

Witam, kupiłam jabłuszka w sklepie i po tygodniu zrobiły się na nich dziwne wzorki - nie ma żadnych dziurek, które świadczyłyby, że "coś" mogło wejść pod skórkę. Może spowodował to jakiś środek chemiczny?

Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Nie jest to możliwe, aby środek chemiczny stosowany w sadownictwie wywołał takie zmiany w owocach. Każdy środek ochrony roślin jest poddawany bardzo szczegółowym badaniom, zanim uzyska zgodę na stosowanie w ogrodnictwie, a szerzej w rolnictwie. Tylko po uzyskaniu pozytywnych wyników badań każdy związek chemiczny jest dopuszczony do obrotu i stosowania w rolnictwie. Od razu wykluczony by został taki środek chemiczny, który powoduje nawet najmniejsze zmiany w wyglądzie owoców. Zmiany nastąpiły po tygodniu od chwili zakupu owoców. Należy je wiązać raczej z rozwojem choroby, co wskazuje jednocześnie na fakt, że owoce nie były "pryskane". Zmiany wynikać też mogą z procesów dojrzewania i starzenia się jabłek. Na pewno nie z powodu zastosowania środka chemicznego.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.