Drzewko laurowe - usychają liście [Porada eksperta]

2019-02-19 13:35
Drzewko laurowe
Autor: GettyImages

Liście mojego drzewka laurowego zaczęły usychać. Wyniosłem drzewko do komórki, aby go nie przegrzewać (mieszkam w bloku). Mimo wilgotnej ziemi drzewko dalej usycha, na liściach nic nie zaobserwowałem. Czy wiosną drzewko wypuści nowe liście?

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Jeśli krzew stał dwa miesiące w ogrzewanym pomieszczeniu (lub w pobliżu źródeł ciepła), to mogło mu to zaszkodzić. Ponadto liście wawrzynu szlachetnego (potocznie - laur) w suchych pomieszczeniach atakowane są przez różnego rodzaju szkodniki (tarczniki, miseczniki, przędziorki). Często nie widać wyraźnych objawów żerowania, ponieważ często szkodniki te żerują na spodniej stronie liści lub na pędach (charakterystyczne tarczki). Roślinie mógł też zaszkodzić nadmiar wilgoci w glebie (lub brak odpływu z doniczki) przy jednoczesnej zbyt dużej temperaturze powietrza w pomieszczeniu, gdzie roślina była przechowywana. Bardzo trudno stwierdzić, czy roślina odbije wiosną - po prostu należy w tej chwili zaczekać na reakcję rośliny. Najlepiej, żeby stała w nieogrzewanym pomieszczeniu, ale w temperaturze powyżej 5 st. C. Można także profilaktycznie zastosować oprysk środkiem przeciwko szkodnikom, najlepiej w formie sprayu - wiele takich środków jest dostępnych w sklepach i centrach ogrodniczych.

>>Przeczytaj też: Oliwka w donicy. Jak uprawiać drzewko oliwne w domu

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE