Jak ograniczyć wzrost draceny? [Porada eksperta]

2013-10-07 13:44

Moja dracena 'Massangeana' ma ponad 2 m wysokości i "przebija" sufit. Jak mogę ją zmniejszyć? Czym zabezpieczyć pień, aby nie chorowała po tej operacji? Pień draceny ma około 1,5 m, a korona z dwóch odgałęzień ma ponad 1 m i opiera się o sufit. U draceny zaczynają schnąć liście.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Draceny rozmnaża się z sadzonek wierzchołkowych lub z fragmentów pędów. Oznacza to, że można przyciąć pień na żądaną wysokość, a następnie pociąć go na kilka fragmentów (20-30 cm długości) i ukorzenić. Najczęściej wystarczy takie fragmenty umieścić w naczyniu z wodą i poczekać, aż pojawią się korzenie. Rany po cieciu raczej same się zabliźnią. Można ewentualnie zasmarować je maścią ogrodniczą lub innym preparatem tego typu dostępnym w sprzedaży.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.