Dlaczego u azalii doniczkowej czernieją końcówki liści? Zapytaliśmy eksperta
Od jakiegoś czasu, mimo regularnego podlewania, nieprzestawiania w inne miejsce, u dwóch moich azalii doniczkowych czernieją końcówki liści. Roślina równocześnie ma mnóstwo młodych listków. Nie zauważyłam żadnych szkodników.. Trzecia azalia zakwitła tego roku ponownie, po kwitnieniu jednak liście jej zrobiły się bladozielone i jakby bez życia, choć również wypuszcza nowe. Co może być przyczyną? Pyta nasza czytelniczka.
Autor: GettyImages
Azalia to pięknie kwitnąca roślina
Spis treści
- Jakie warunki lubi azalia?
- Dlaczego u azalii doniczkowej czernieją końcówki liści?
- Jak często podlewać azalie w doniczce?
- Okres spoczynku azalii doniczkowej
Jakie warunki lubi azalia?
Dla azalii doniczkowej wybieramy w mieszkaniu najjaśniejsze miejsce, ponieważ do prawidłowego wzrostu potrzebna jest jej odpowiednia ilość światła, którego w okresie zimowym w mieszkaniu nie ma zbyt wiele. Nie należy ustawiać azalii doniczkowej w przeciągu. Azalia doniczkowa lubi niską temperaturę – najlepiej czuje się w 10–12 st. C (max 15 st. C). Taka temperatura zwykle jest tylko przy samym oknie.
Poznaj 5 fantastycznych kwitnących roślin doniczkowych, które są łatwe w uprawie
Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Dlaczego u azalii doniczkowej czernieją końcówki liści?
Czernienie liści to częsta przypadłość azalii doniczkowych - wiąże się ze zbyt wysoką temperaturą w pomieszczeniu i może doprowadzić do całkowitego ogołocenia z liści.
Teraz warto zdecydowanie przyciąć pędy azalii nawet o 2/3. Można je też przesadzić do kwaśnego podłoża (specjalne dla różaneczników i azalii). Azalie lubią wilgotne (ale nie zalane) podłoże, nie tolerują przesuszania bryły korzeniowej. Po 15. maja można wynieść je na zewnątrz w miejsce osłonięte przed bezpośrednio operującym słońcem. Do końca sierpnia warto zasilać specjalnym nawozem dla różaneczników i azalii.
Jak często podlewać azalie w doniczce?
Azalia doniczkowa powinna mieć stale wilgotne podłoże w doniczce. Gdy zapominamy o regularnym podlewaniu, ziemia w doniczce przesycha, a wtedy kwiaty i liście więdną i najczęściej opadają. W takim przypadku należy doniczkę z rośliną wstawić do miski z wodą, by ziemia w doniczce nasiąkła wodą. Po około godzinie doniczkę wyjmujemy z wody, a jej nadmiar odlewamy. Woda do podlewania azalii doniczkowej powinna być miękka, najlepiej wcześniej ją przegotować i ostudzić.
Okres spoczynku azalii doniczkowej
Po kwitnieniu azalia powinna przejść okres spoczynku. Na ten czas roślinę należy przenieść do chłodniejszego pomieszczenia i ograniczyć podlewanie (nie wolno jednak przesuszyć podłoża!).
Inne porady tego eksperta