Dlaczego trzeba usunąć perz przed zakładaniem trawnika? Wyjaśnia ekspert

Dlaczego trzeba dokładnie usunąć perz z miejsca, na którym ma być założony trawnik? - pyta nasza czytelniczka.

Perz właściwy

i

Autor: GettyImages Perz właściwy tworzy ogromną ilość białych, mięsistych rozłogów, dzięki którym mocno się rozrasta

Spis treści

  1. Jak przygotować teren pod trawnik?
  2. Dlaczego trzeba usunąć perz przed zakładaniem trawnika?
  3. Podlewanie trawnika po założeniu

Jak przygotować teren pod trawnik?

  • Oczyszczanie terenu. Usuwamy wszystkie kamienie, gruz, śmieci, chwasty, gałęzie, liście i korzenie po wyciętych roślinach. Pozostałości te mogą bowiem utrudniać wzrost traw, mogą też być źródłem chorób szpecących trawnik.
  • Przekopywanie gleby - przekopujemy ją na głębokość szpadla, dokładnie odwracając. Usuwamy kamienie i chwasty, które zostały w ziemi. Jeżeli ziemia jest mało urodzajna – piaszczysta lub bardzo ciężka – gliniasta, to przed przekopaniem warto rozłożyć na powierzchni 10-centymetrową warstwę kompostu i – przekopując – wymieszać go z ziemią. Zależnie od rodzaju gleby, można dodać ziemię organiczną lub piasek i wszystko razem zmieszać. Te czynności najłatwiej wykonać glebogryzarką, którą jednocześnie spulchniamy i mieszamy podłoże.
  • Usuwanie chwastów - jeśli teren był silnie zachwaszczony, to mimo wcześniejszego odchwaszczania, część roślin została w ziemi. Najlepiej taki teren pozostawić odłogiem na 3-5 tygodni i w tym czasie systematycznie wyrywać wyrastające chwasty.
  • Sprawdzanie rodzaju gleby i poprawienie jej jakości. Jeśli ziemia jest gliniasta – najlepiej dodać żwir frakcjonowany o uziarnieniu 0-4 mm, by poprawić warunki powietrzno-wodne w glebie i umożliwić korzeniom swobodne i silne rozrastanie. W przypadku gleb słabych, piaszczystych można dodać ziemię kompostową lub odpowiednią ilość torfu w celu zwiększenia zawartości próchnicy w glebie – tym samym dla zwiększenia wilgotności i dostępności składników pokarmowych w glebie. Najbardziej odpowiednia kwasowość gleby dla traw mieści się w przedziale pH 5,5-7,0. W przypadku niższego odczyny pH konieczne jest wapnowanie podnoszące odczyn gleby.
  • Wyrównanie terenu - grabiami rozbijamy grudy ziemi. Teren nie powinien mieć dołków (w nich może się zbierać woda) ani garbów, które mogą utrudnić późniejsze koszenie.
  • Ubicie powierzchni. To bardzo ważna czynność. Na niewielkich powierzchniach możemy po prostu kilkakrotnie udeptać teren – miejsce przy miejscu. Na dużych lepiej użyć wału, jeżdżąc nim wzdłuż i wszerz trawnika.
  • Nawożenie - tydzień przed zaplanowanym siewem nasion lub ułożeniem darni możemy zasilić glebę nawozem do trawników.
Redakcja
Radzi: Redakcja serwisu

Redakcja serwisu odpowiada na pytania dotyczące ogrodu i roślin.

Dlaczego trzeba usunąć perz przed zakładaniem trawnika?

Z miejsca, gdzie będzie zakładany trawnik trzeba dokładnie usunąć perz. Perz należy do tej samej rodziny co trawy ozdobne, z których zakładamy trawnik. Oznacza to, że te same herbicydy, które niszczą perz, niszczą także trawy wchodzące w skład murawy – zastosowanie ich po założeniu trawnika nie będzie więc możliwe. Perz jest bardzo ekspansywny – odradza się z niewielkich kawałków pozostawionych w glebie, ma małe wymagania i szybko rośnie. Tworzy silne rozłogi, które penetrują okolicę i zagłuszają delikatne trawy ozdobne. (eb-g)

Podlewanie trawnika po założeniu

Nawadnianie świeżo wysianych nasion czy trawy z rolki jest ważnym zabiegiem dla rozwoju roślin. Na początku podlewamy teren małą ilością wody, ale kilka razy na dobę. Ważne, by zachować wilgoć w wierzchniej warstwie podłoża zwłaszcza w przypadku wysiewu mieszanki traw – gatunki mają różny czas kiełkowania (7-30 dni).

Przeczytaj też: Jak pielęgnować trawnik, by był prawdziwą ozdobą ogrodu? Pielęgnacja trawnika krok po kroku

Murator Google News

Inne porady tego eksperta

#MuratorOgroduje: Trawnik po zimie
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE