Dlaczego po przesadzeniu bukszpan zrobił się żółtawy? Wyjaśnia ekspert

2020-04-28 8:27

W ubiegłym roku, we wrześniu, przesadziłam bukszpany. Nie wiem dlaczego wszystkie zrobiły się żółtawe. Czy powinnam je nawozić albo przyciąć? - pyta nasza czytelniczka.

Bukszpan

i

Autor: alicjane, GettyImages Dlaczego bukszpan zrobił się żółtawy?

Spis treści

  1. Jak wygląda bukszpan?
  2. Jakie wymagania ma bukszpan?
  3. Dlaczego po przesadzeniu bukszpan zrobił się żółtawy?

Jak wygląda bukszpan?

Bukszpan wieczniezielony to gęsty krzew o zwartym pokroju, dorastający do 2-4 m wysokości. Pędy bukszpanu są wzniesione i gęsto okryte drobnymi, zimozielonymi, jajowatymi, małymi, błyszczącymi, skórzastymi liśćmi, które w zależności od odmiany są ciemnozielone albo żółtawe. To one są główną ozdobą rośliny.

Bukszpan kwitnie od kwietnia do maja. Jego kwiaty są jednak niepozorne, skupione w krótkich i gęstych gronach, mają żółtawobiały kolor, są miododajne. Owoce bukszpanu to małe rogate torebki z niedużymi, czarnymi nasionami. Kwiaty i owoce nie mają wartości dekoracyjnych.

Jakie wymagania ma bukszpan?

Bukszpan dobrze rośnie zarówno na stanowisku słonecznym (ale nie narażonym bezpośrednio na silnie palące promienie słońca), jak i zacienionym. Toleruje też wystawę północną. Lubi stanowiska zaciszne i wilgotne. Należy go podlewać regularnie, ale niezbyt obficie, nie zapominając o nawadnianiu także zimą oraz wczesną wiosną po rozmarznięciu gleby.

Bukszpan jest tolerancyjny w stosunku do gleby, ale lepiej rośnie w zasobnej w próchnicę, przepuszczalnej ziemi gliniastej o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Nie udaje się tylko na glebach bardzo suchych lub mokrych. Dobrze znosi okresy suszy oraz zanieczyszczenia powietrza (dlatego jest chętnie sadzony w miastach).

W bardzo mroźne, bezśnieżne zimy bukszpan może przemarzać, dlatego powinien być sadzony w miejscach ciepłych, osłoniętych od wiatru, a na zimę warto osłaniać go agrowłókniną.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Dlaczego po przesadzeniu bukszpan zrobił się żółtawy?

Przesadzanie krzewów zawsze stanowi dla nich szok, a bukszpany szczególnie tego nie lubią – im starsze, tym gorzej to znoszą. Trudno odbudowują uszkodzony system korzeniowy. O powodzeniu decyduje też w jaką glebę zostały przesadzone (bukszpany preferują wapienną), czy warunki nasłonecznienia uległy zmianie – jeśli są silniej nasłonecznione, należało je chronić przed słońcem (np. osłaniać siatką cieniującą) oraz obficie podlewać. Nawożenie chemiczne – jeśli bukszpany się jeszcze nie przyjęły – może zaszkodzić. Warto natomiast rozłożyć pod krzewami dojrzały kompost. Można też bukszpany przyciąć, bo to pobudzi tworzenie młodych pędów.

Przeczytaj też: Jak uratować bukszpan po inwazji ćmy bukszpanowej? Co zrobić, żeby bukszpan odrodził się po ataku ćmy bukszpanowej? Czy to jest możliwe?

Ćma bukszpanowa - groźny szkodnik bukszpanów
Murator Google News

Inne porady tego eksperta

Murowane starcie
Narzędzia ogrodowe – spalinowe czy akumulatorowe? MUROWANE STARCIE