Dlaczego onętek nie kiełkuje? [Porada eksperta]

2014-04-23 13:03

Posiałem nasiona onętka w miniszklarni - już drugi raz - i nie widać żadnych wschodów. Od momentu wysiania nasion upłynął już tydzień od pierwszego wysiewu i 1,5 tygodnia od drugiego. Nasiona innych roślin, takich jak aksamitka czy celozja, już dawno skiełkowały, a w przypadku onętka nic nie widać. Czemu tak jest? Może upłynął zbyt krótki okres od wysiewu? Po jakim od wysiewu nasion wschodzi onętek? Dodam tylko, że nasiona pochodziły z różnych źródeł (nie z jednej serii).

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Proszę cierpliwie czekać. Kiełkowanie nasion onętka może trwać nawet do 4 tygodni. Wszystko zależy od wilgotności podłoża i temperatury w pomieszczeniu. To, że inne gatunki już wykiełkowały, nie ma znaczenia, bo to cecha poszczególnych gatunków. Gdyby nasiona onętka pochodziły z jednego źródła, mogło by budzić niepokój, ale jeśli z dwóch... - powinno być dobrze.

Inne porady tego eksperta