Spis treści
- Dlaczego liście oleandra żółkną i opadają?
- Jakie wymagania ma oleander?
- Podlewanie oleandra
- Nawożenie oleandra
- Czy oleander może zimować w ogrodzie?
Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.
Dlaczego liście oleandra żółkną i opadają?
Pierwsze skojarzenie - to nieodpowiednia ilość wody. Jeśli liście oleandra mają żółtą barwę i opadają, może to być spowodowane nadmiernym podlewaniem. Proszę podlewać go mniej obficie - i wieczorem lub rano (wtedy odpadnie problem stresu rośliny). Jeśli natomiast liście brązowieją i skręcają się - to objaw niedoboru wody.
Jakie wymagania ma oleander?
- Stanowisko dla oleandra. Oleander powinno się uprawiać na stanowiskach słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. W domu trzeba unikać miejsc narażonych na przeciągi, taras lub balkon warto osłonić przynajmniej z jednej strony (np. od wschodu). W pomieszczeniu nie może stać przy źródłach ciepła, np. przy grzejniku.
- Podłoże dla oleandra. Oleander dobrze znosi zasolenie podłoża i zanieczyszczenia powietrza. Podłoże do uprawy oleandra powinno być żyzne, próchnicze, dobrze przepuszczalne. Optymalne pH podłoża wynosi 6-8. Oleander dobrze radzi sobie w uniwersalnym podłożu do roślin pokojowych. Na dnie pojemnika warto wyłożyć warstwę drenażową.
Przeczytaj też: Odkryj najlepsze rośliny wieloletnie do donic na zewnątrz!
Podlewanie oleandra
Latem oleander powinien być bardzo często podlewany, nawet 1-2 razy dziennie. Ziemia w doniczce, w której rośnie oleander nie powinna przesychać - oleander źle reaguje na niedobór wody. Zimą podlewanie trzeba ograniczyć (sporadyczne zabiegi), wtedy takie zastoje mogą spowodować pojawienie się chorób grzybowych. Podczas podlewania należy unikać moczenia liści oraz kwiatów.
Nawożenie oleandra
Od wiosny do jesieni można oleander nawozić - raz 1-2 tygodnie nawozami wieloskładnikowymi lub fosforowo-potasowymi. Do nawożenia oleandra można też użyć nawozów o spowolnionym działaniu.
Przeczytaj też: Jak nawozić kwiaty doniczkowe? Skuteczne i sprawdzone domowe sposoby
Czy oleander może zimować w ogrodzie?
Oleander powinien zimować w chłodnym pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem. Przed zimą oleandry uprawiane na zewnątrz należy przenieść do pomieszczenia. Mogą znieść niewielkie mrozy, ale polskiej zimy nie przetrwają. Optymalne warunki przechowywania to jasne, chłodne pomieszczenie o temp. 4-8 st. C. Może to być piwnica - jeśli dochodzi do niej światło. Zimą roślinę podlewa się bardzo rzadko - tak aby, by nie uschła.
Przeczytaj też: Co zrobić z roślinami z tarasów i balkonów przed zimą? Czy można je przechować do następnego sezonu?

Inne porady tego eksperta