Dlaczego krotonowi opadły wszystkie liście? Zapytaliśmy eksperta

2025-01-02 9:34

Z mojego krotona opadły wszystkie liście. Czy jest szansa, że pojawią się nowe liście? A może niestety kwiat jest już nie do odratowania? Pyta czytelnik.

Spis treści

  1. Jaka temperatura uprawy krotona?
  2. Dlaczego krotonowi opadły wszystkie liście?
  3. Co zrobić z krotonem, który zgubił liście?
  4. Jak podlewać krotona?

Jaka temperatura uprawy krotona?

Kroton przez cały rok oczekuje pokojowej temperatury (20-22 st. C) i widnego, choć osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska uprawy. Nawet zimą nie toleruje spadków temperatury poniżej 16 st. C, dlatego nie może stać w chłodnym pomieszczeniu ani w pobliżu często otwieranego okna.

Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Dlaczego krotonowi opadły wszystkie liście?

Szansa na odratowanie krotona jest, ale roślina będzie potrzebowała trochę czasu, żeby zregenerować się. Pewnie przez 1-2 lata będzie mało dekoracyjna.

Jeśli to nie jest jakiś szczególnie okazały okaz, to wiosną (gdy wykształci liście) pobrałbym sadzonkę. Nie przyjmuje się łatwo, ale można spróbować z ukorzeniaczem (proszę uważać na sok mleczny - kroton to oprócz diffenbachii i oleandra jedna z najbardziej trujących roślin doniczkowych).

Kłopoty z krotonami najczęściej pojawiają się zimą - wtedy właśnie gubią liście. Trzy popularne przyczyny to:

  • za zimno;
  • ustawienie blisko źródła ciepła (np. grzejnika);
  • przesuszenie podłoża.

Co zrobić z krotonem, który zgubił liście?

Przestawić krotona w najbardziej słoneczne i ciepłe (ale nie przy grzejniku) miejsce, podlewać umiarkowanie - tak żeby podłoże nie przesychało, ale nie było mokre. Wiosną umiarkowanie nawozić, ale nawozami z dużą ilością potasu a małą azotu (w sklepie doradzą, który nawóz wybrać). Chodzi o to, żeby kroton zaczął się krzewić przy możliwie jak najmniej wspomaganym wzroście. Wiosną trzeba przyciąć pędy. Nie daję gwarancji, że kroton będzie odratowany, ale szansa na to jest.

Jak podlewać krotona?

Kroton oczekuje stale wilgotnego podłoża i podwyższonej wilgotności powietrza wokół rośliny. Z tego względu należy podlewać go często, ale umiarkowanie, pilnując, by nadmiar wody nie zalegał na podstawce (woda do podlewania powinna mieć pokojową temperaturę). Ziemia w doniczce powinna być stale lekko wilgotna, gdyż na przesuszenie kroton szybko reaguje więdnięciem liści i zasuszaniem ich końcówek. Także zbyt suche powietrze może być przyczyną problemów, ponieważ sprzyja atakowi szkodników (m.in. przędziorków).

Przeczytaj też: Najważniejsze błędy w uprawie roślin doniczkowych - to dlatego rośliny marnieją albo nie kwitną!

Murator Google News
Autor:
QUIZ. Czy rozpoznasz rośliny doniczkowe po liściach?
Pytanie 1 z 9
Liście tej rośliny są ciemnozielone, błyszczące, z wyraźnymi jasnymi nerwami. Jaka to roślina?
Kalatea

Inne porady tego eksperta

Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe zimą?