Dendrobium nobile [Porada eksperta]

2013-01-10 13:04

Witam. Mój storczyk - Dendrobium nobile - przekwitł w kwietniu i od tego czasu ze starych pseudobulw zaczęły wyrastać nowe. Niestety, po jakimś czasie te nowe pseudobulwy "umarły". Na starych pseudobulwach też zaczęły wyrastać nowe łodygi, ale rosły tak do 5 cm i też "umarły". Korzenie są zdrowe. Stare pseudobulwy są teraz lekko pomarszczone i mają brązowawy kolor, i nie ma na nich żadnych liści, są tylko łodygi. Czy z tej rośliny coś jeszcze będzie?

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. To zupełnie normalne, że Dendrobium typu nobile (to raczej jest hybryda typu nobile, a nie czysty botaniczny gatunek) traci liście i potem zakwita na takich bezlistnych pseudobulwach. Zamieranie nowych pseudobulw jak i wyrastających keiki mogło być spowodowane ich zalewaniem bądź zasuszaniem. Latem roślina powinna mieć jasno (ale nie pełne słońce) i dużo wody, tak by podłoże było stale wilgotne, ale nie mokre. Zimą Dendrobium powinno mieć maksymalną ilość światła, nawet pełne słońce (tak jest w naturze), dość niską temperaturę w nocy (około 10 stopni Celsjusza) i niewiele wody. Musi dobrze przesychać, a nawet wysychać. Musi też mieć bardziej wilgotne otoczenie. Można od czasu do czasu, zwłaszcza przy ładnej pogodzie, zamgławiać. Proszę też poczytać o uprawie tego rodzaju w "Przewodniku dla Początkujących": http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.