Dendrobium Nobile [Porada eksperta]

2013-01-29 17:42

Witam, mój storczyk nie rośnie, nie ma nowych kwiatów. Mama za mocno go podlewała i stał w wodzie jeden dzień. Co teraz? Jakie warunki należy mu zapewnić, jeśli chodzi o miejsce i oświetlenie? Jak go pielęgnować? Liście mu się pozawijały - dlaczego? Przy korzeniach jest narośl - jakby glon. Kiedy zakwitnie na nowo? Jak go podlewać?

Storczyk Dendrobium
Autor: GettyImages Storczyk Dendrobium
Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Dendrobium typu nobile powoli powinno teraz wchodzić w okres spoczynku. Obecnie wymaga bardzo dużo światła, ale nie bezpośredniego słońca, bardzo oszczędnego podlewania (raz na 2 tygodnie), ale wysokiej wilgotności powietrza. Temperatura raczej dość niska, zwłaszcza nocą. Za niska wilgotność powoduje zwijanie się liści. Po okresie spoczynku, wiosną, zanim pojawią się nowe pędy, powinno zakwitnąć. Dopiero wtedy podlewa się więcej. Proszę także poczytać o uprawie tego dendrobium tu: http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html

Inne porady tego eksperta