Czy w sierpniu mogę posadzić rośliny cebulowe, które zwykle sadzi się wiosną? [Porada eksperta]

2019-08-01 12:39
Sadzenie bulw mieczyków
Autor: GettyImages

Czy cebulki frezji, jaskrow, irysow, neriny Bowdena, lilii, ismeny, krokosmii, iksji, mieczykow, liatry, tygrysowki, eucomisa oraz paciorecznika można sadzić teraz, tj. z początkiem sierpnia? Wiekszość z nich powinno się sadzić IV-V, ale nie jestem pewna czy cebulki dożyją do następnego roku, czy się nie wysususzą. Proszę o radę, co z nimi zrobić: sadzić czy czekać do wiosny i jak je przechować, aby nie wyschły. Pozdrawiam, Paulina

Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Sadzenie w sierpniu wspomnianych roślin jest ryzykowne - mogą wyrosnąć jeszcze jesienią i zostaną zniszczone przez przymrozki i mrozy. Cebulki warto przechować do wiosny w ciemnym, umiarkowanie ciepłym pomieszczeniu (ale nie tam, gdzie przechowuje się warzywa i owoce). Umieszcza się je w skrzyniach (ażurowych) w torfie, piasku lub w trocinach. Wtedy nie powinny wyschnąć.

>>Przeczytaj też: Jakie rośliny cebulowe sadzi się wiosną. Kwiaty cebulowe sadzone wiosną

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE