Czy usunąć suche liście lipy spod tui? [Porada eksperta]

2015-06-15 13:59

Dostałam działkę obsadzoną tujami. Nad tujami rośnie lipa, więc pod gałązkami jest dużo suchych liści. Nie mam doświadczenia z żywotnikami. Czy należy liście usunąć, czy mogą pozostać jako ściółka?

Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Jeśli na stosunkowo świeżych, ale opadłych już liściach nie ma kropek, plam, mocnych przebarwień lub szkodników, mogą pozostać. Jeśli zobaczy Pani chmary kowali bezskrzydłych - czarno-czerwonych owadów - będzie to normalne. Owady często żerują na lipach i są niegroźne. Wtedy - w dalszym ciągu można używać liści jako ściółki. Generalnie liście często stosuje się jako ściółkę. Jeśli materiał wygląda na porażony - liście lepiej zgrabić i spalić. Na przyszłość - dużo lepszą ściółką od liści byłyby trociny lub igliwo.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.